Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Marka Nedir?

Marka, üretilen bir mal ya da hizmetin tanıtımı ve rakiplerinden ayrılmasına yarayan bir isim, terim, sembol ya da bunların bileşenleri olarak değerlendirilebilir. Türkiye’de ve dünyada şu an marka değeri milyar dolarlarla ifade edilen çok sayıda firma vardır. Bu nedenle marka aslında bir firmadan çok daha ötesidir demek yerinde olur.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Bir malın ya da hizmetin korunabilmesi ve geliştirilebilmesi açısından marka tescili önemli bir konudur. İleride olası bir ihlâl durumunda marka haklarının ileri sürülmesi kötüye kullanılmamasını sağlamak ancak marka tescili ile mümkündür.

Hangi Markalar Tescil Edilebilir?

Kullanıcı tarafından ayırt edici özelliğe sahip olan her işaret marka olarak tescil edilebilir. Ayırt edici olan bu özellik işaretin diğerlerinden farklı olmasını gerektirir. Her işaret başlangıçtan ibaret ayırt edilebilir ve zamanla kullanılıp yatırım yapıldığında niteliği daha da artırılabilir.

Marka tescili için yalnızca rakam ya da simge olması gerekmez. Takma ve gerçek isimler, soy isimlerde marka olarak alınabilir.

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka tescili başvurusu fiziki olarak yapıldığı gibi internetten online olarak da yapılabilmektedir. Başvuruda bulunan kişinin illa ticari bir işletme sahibi olması gerekmez. Gerçek kişiler de marka tescil başvurusunda bulunabilir ve her marka için başvuru ayrı ayrı yapılmak zorundadır. Bir den fazla marka için tek bir başvuru yapılması söz konusu değildir.

Timsah Ajans, marka tescili başvurusu, yönetimi ve web tasarımı konusunda size profesyonel hizmet sağlayarak markanızı dijital dünyada görünür hale getirebilir.

Marka tescili başvurusu yapıldıktan sonra TPE tarafından yapılan inceleme neticesinde onay gerçekleştirilir. Bir başvuru yaklaşık olarak 7–9 ay arasında tamamlanır. Başvuru sürecinde izlenecek olan yol ise şöyledir;


  • Tescil başvurusu,

  • Başvurunun TPE tarafından sınıflandırılması ve incelenmesi,

  • Başvurunun yayınlanması,

  • Başvuruya itirazların yapılması, itirazların incelenmesi,

  • Tescil belgelerinin verilmesi / tescil başvurusunun reddedilmesi,


Yukarıdaki aşamaların eksisiz bir şekilde yapılmış olması gerekir. Eğer ki başvuru süreci içerisinde herhangi bir itirazda bulunulmamışsa marka tescil belgesi verilir.

Bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans