Instagram Hesabı Bot ve Ölü Hesaplardan Nasıl Temizlenir?

Instagram Hesabı Bot ve Ölü Hesaplardan Nasıl Temizlenir?

Hemen hemen her Instagram hesabında cansız takipçiler yani botlar vardır. Bu botlar spam gönderenler ve ölü hesaplar şeklinde de tanımlanabilir. Peki, hesabınız bu şekildeyse nasıl temizleyebilirsiniz?

İnstagram’da takipçi sayısı artık önemli değil! Trend, erişim oranlarına doğru kaymış durumda. Yani 100 bin takipçiye sahip bir hesap, 10K'lık bir hesapla aynı erişim oranına sahip olabilir.

Mevcut Instagram algoritmasına göre takipçi sayısı, hesabın ne kadar aktif olduğuyla doğru orantılı değildir. Önemli olan aktif kullanıcıların yüzdesidir. Etkin olmayan takipçi sayısı ne kadar yüksekse, erişim o kadar düşük demektir. Botlar ve ölü hesaplar kesinlikle aktif takipçi olarak adlandırılmaz. Erişimin artırılması düşünülüyorsa bu durumda bu tarz takiplerden mutlaka kurtulmak gerekir.

Sonuçta, bir hesap çok sayıda takipçiyle daha "saygın" görünebilir. Hatta takipçilerin çoğunun botlar ve hayalet hesaplar olduğunu kimse fark etmeyebilir. Yani hiç kimse binlerce takipçiyi karıştırıp herkesi kontrol etmez? Ancak, organik takipçi büyümesini ve gerçek takipçi miktarını ortaya çıkarabilecek araçlar vardır. Takipçi büyümesini izlemek, takipçi sayısı ile katılım oranı arasındaki kopukluğu ortaya çıkaracaktır.

Botları, Ölü Hesapları ve Spam Gönderenleri Nasıl Ayırt Edebilirim?

Bot veya ölü hesabı tanımlamak için altın bir formül yoktur. Bazen hesabın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak çok zor gelebilir. Onları nesnel olarak tespit etmek neredeyse imkansızdır. Bunun içinde yapmanız gereken şey eleştirisel düşünmektir.

Ölü Hesap Nedir?

Ölü hesap, herhangi bir kullanıcı tarafından kullanılmayan yani aktif olmayan hesaplar demektir. Bu tür hesabı oluşturan kişi parolayı unutmuş olabilir veya hesap özel bir amaç için oluşturulmuş ve o zamandan beri hiç kimse giriş yapmamış olabilir.

Bot Nedir?

Bot, otomasyon yoluyla diğer Instagram hesaplarını takip etmek, beğenmek ve yorumlamak için tasarlanmış yazılımdır. Botlar, izleyiciyi oluşturmak isteyen fakat yeterli zamanı olmayan bir kişi için bir çözüm gibi gelebilir, lakin Instagram'ın kullanım şartlarına kesinlikle aykırıdır.

Botlar ve Spam Gönderenler Nasıl Tespit Edilir?

Botları ve spam gönderenleri tespit etmek için aşağıdaki temel noktalara dikkat etmek gerekir:


  • Profil resmi ve gönderilerin olmaması,

  • Kullanıcı adının, bir dizi sayıdan, harften veya her ikisinden oluşması,

  • Profil biyografisinin olmaması,

  • Çok sayıda abonelik ve az sayıda takipçi olması,


Sosyal medya hesaplarınızın yönetimi için bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans