Grafiker ve Grafik Tasarımcısı Arasındaki Fark

Grafiker ve Grafik Tasarımcısı Arasındaki Fark

Tahmin ediyorum ki bir çok kişi grafik tasarım ve grafiker arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyor ve bu iki teriminde aynı amaç için kullanıldığı düşünülüyor. Oysaki bu iki sözcük arasında anlam farklılığı vardır. Bizde buradan yola çıkarak grafiker kimdir, grafik tasarımcı kime denir bu sorunun yanıtını verelim istedik. Konuyu daha net anlayabilmek için grafiker ve grafik tasarımcısı kimdir ayrı ayrı açıklayarak başlayalım.

Grafiker Kimdir?

Grafiker üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş olan meslek sahipleridir. Bu insanlar grafik tasarım programlarını kullanarak ortaya eser ya da eserler çıkarırlar. Her meslekte mutlaka bir operatör ve mühendis vardır. Grafiker bu mesleğin önemli bir parsçıdır. Ancak grafik tasarımcısı bu meslekte uzmanlaşmış olan kişilerdir.

Grafik Tasarımcısı Kimdir?

Grafik tasarımcısı güzel sanatlar ve grafik sanatları bölümlerinden mezun olmuş olan meslek sahipleridir. Grafikerden en önemli farkı ise onun yaratıcı fikirleri ve bu fikirlerin uygulayıcısı olmasıdır. İyi bir grafik tasarımcısı hayal ettiği fikirleri estetik ve sanatsal olarak değerlendirir ve hayata geçirir.

Grafik tasarımcıları okul hayatları içerisinde pek çok çizimler yapar. Örneğin nu model çizimi yapabilir ve bu sayede uç boyutlu olarak algısını geliştirir. Almış olduğu eğitimler ise onun daha çok pişmesini sağlayacaktır.

Grafik tasarımcısı ve grafiker arasındaki en önemli fark uzmanlıktır. Tasarımcılar işin tam kalbine odaklanır grafikerler ise otomatikleşmiş olduğundan dolayı tamamen uygulama odaklı olarak hareket ederler. Onlar için kopyala yapıştır herhangi bir sorun demek değildir.

Grafiker ve grafik tasarımcının almış olduğu eğitim birbirinden çok farklıdır. Bunun içinde dersler bu iki mesleği ayrıştırmıştır.

Grafikerlik işin biraz daha basitleştirilmiş olan halidir. Bunun içinde bugün etrafınızda grafik kurslarının açılmış olduğunu görebilirsiniz. Çarpık giden yaşam içerisinde boş bir eğitime sahip olan grafikerler kendisini geliştirmediklerinden dolayı herhangi bir fayda sağlayamazlar. Bu insanların çalışmalarının kalitesiz ve düşük seviye olması ise onların bu piyasayı düşürmelerine neden olmuştur. Grafikerin önemli özelliklerinden birisi de bilgisayar programlarını bilmesidir. Grafik tasarımcısı ise tüm bunlara yön veren, tasarlayan çözüm odaklı kişilerdir.

www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans