İstanbul Marka Tescili Ajansları

İstanbul Marka Tescili Ajansları

İşletmelerin varlıklarını temsil etmelerinin tek yolu markalarıdır. Fakat bir markayı anlatırken sadece simge ya da isimden bahsetmek söz konusu değildir. O markanın yasal olarak da kabul edilebilmesi ve varlığının kanıtlanabilmesi için belgeye ihtiyacı vardır. İşte bu belge marka tescili şeklinde tanımlanmaktadır.

Bir markaya sahip olmak istiyorsanız onun daha önce başkası tarafından düşünülmemiş ve kullanılmıyor olması gerekir. Eğer ki sizin oluşturmak istediğiniz marka daha öncesinden farklı bir kişi tarafından kullanıyorsa sizinde bunu kullanmak istemeniz iyi niyetin dışında kalacağından dolayı bu doğru olmayacaktır. Markanızın başkaları tarafından da kullanılmamasını istiyorsanız o zaman haksız kazancın önüne geçmenin dışında, kendi önleminizi de almanız gerekir. Markanızı oluşturmuş ancak tescil ettirmemişseniz bu durumda benzerinizi tescil ettiren birisi ya da işletme size karşı yaptırımlar uygulatabileceği gibi dava yoluyla sizi engelleme yoluna da gidebilir.

İstanbul marka tescili ajansları sizin yıllarca uğraşarak belli bir konuma getirdiğiniz yatırımınızı hiç ummadığınız anda oluşabilecek risklerden korumak için marka tescili sürecini başlatabilir.

Peki, siz markanızı yeni oluşturuyorsunuz ya da var olan yatırımınızı marka haline getirmek istiyorsunuz, bu durumda nasıl bir yol izlemeniz gerekir?

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi oluşturmak istediğiniz markanın daha önce başkası tarafından kullanılmıyor olması şarttır. Başvuruyu yapmak isteyen kişi İstanbul marka tescili firmaları ile iletişime geçerek aklına yatan güvenebileceği bir firma ile anlaşıp marka için Türk Patent Enstitüsüne başvuru sürecini başlatır. Başvuru yapılan markayla ilgili olarak uzmanlar gerekli incelemelerin ardından başvuru Türk Patent Enstitüsü tarafından yayımlanır. Amacı ise başvuruya itiraz olup olmayacağının tespitini sağlamaktır. Bu süreç yaklaşık olarak 10 ay kadar devam eder.  Sürecin sonunda herhangi bir sorun görülmezse patent markanın sahibine verilir.

Marka Tescilinin Yararları Nelerdir?

Özellikle sahte ürün ya da hizmet taklidine karşı firmanızı koruma altına almış olursunuz.

Markanızla ilgili olabilecek hakların gasp edilmesi durumunda hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

Marka tescil süresi 10 yıldır bu 10 yılın tamamlanması sonrasında yenilediğiniz takdirde markanızın korumasını devam ettirmiş olursunuz.

Hak ihlali halinde hukuki yaptırım uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans