Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting kavramının ne olduğunu anlatmak, tanımlamak tam anlamıyla mümkün olmamaktadır. Ancak, hosting kavramının anlaşılabilmesi için örnekler vererek ne olduğunun kavranabilmesi sağlanabilmektedir. Örneğin, bilgisayarınıza yeni bir doküman oluşturduğunuzda bu dokümanları saklayabilmeniz için bilgisayarınızdaki bir diske kaydetmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde o dokümanı kaybedebilirsiniz.

Hosting hizmeti de bu mantığa benzer bir biçimde tanımlanabilmektedir. Web sayfanızı ya da web sayfalarınızı kendi bilgisayarınız üzerinden 7 gün 24 saat erişilebilir şekilde saklamanız mümkün olmadığı için depolama ya da barındırma hizmeti almanız gerekmektedir. Bu barındırma hizmeti içinde bir sunucuya bağlanmanız yani aslında hosting denilen hizmeti almanız gerekmektedir.

Hosting Hizmeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Hosting, kişi veya organizasyonlara ait olan web sitelerinin ya da sayfalarının kesintisiz bir biçimde internet üzerinden erişilebilir hale gelmesi için kullanılan güçlü donanımsal ve yazılımsal web sunucuları ile ilişki içinde olan web sitesi yayınlama hizmeti olarak ifade edilebilmektedir.

Hosting hizmetinden faydalanılabilmesi adına hazırlanmış olan web sayfalarının, kontrol panelleri üzerinden çok çeşitli dosya transfer yazılımları aracılığıyla son derece gelişmiş olan web sunucularına yüklenmektedir. Ardından domain tanımlamaları yapılmakta ve yayına hazır hale getirilmektedir. Bu hizmetin bir diğer adı ise barındırma hizmeti şeklinde olmaktadır.

Ancak web sitesi tasarımcıları ve webmasterlar tarafından bu hizmet genellikle web hosting olarak isimlendirilmektedir. Hosting hizmetinde faydalanıldığı takdirde web siteniz dünyanın neredeyse her yerinden 7 gün 24 saat erişilebilir hale gelmektedir.

Hosting Ne Amaçla Kullanılır?

Hosting hizmetinin birkaç farklı amacı vardır. Ancak en basit haliyle internette web sitenizi yayınlamak ve erişilebilir olmak istiyorsanız kullanmanız gereken bir hizmettir.

Bunun yanı sıra örneğin bir blog açmak istiyorsanız ya da ürettiğiniz ürünleri satmak için bir internet sitesi düşünüyorsanız ya da internet üzerinde sosyal bir ortam yaratmak istiyorsanız yine hosting hizmetine ihtiyacınız var demektir.

Ayrıca, sayfanızın hızlanmasında, sayfanıza yapılan herhangi bir saldırı durumunda, güvenlik yazılımlarınızı güçlendirmek istediğinizde, içerik kayıplarını önlemek istediğiniz de ya da dünyanın hemen hemen her yerinden erişilebilir olmak, kendinizi tanıtmak için ve daha pek çok amaç için hosting hizmeti kullanılabilmektedir.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans