Green Marketing (Yeşil Pazarlama) Neden Önemlidir?

Green Marketing (Yeşil Pazarlama) Neden Önemlidir?

Son zamanlarda iklim değişikliği, küresel ısınma, hayvanların neslinin tükenmesi, hava ve su kirliliği gibi çevresel sorunların artması sebebiyle insanların doğaya ve hayvanlara karşı bilincinin artmasına neden oldu. İnsanlar arasında doğa ve hayvan bilincinin artması, şirketlerin pazarlama stratejilerinin değişmesine de sebep olmuştur. Bu sebeple yeşil pazarlama terimi de şirketler arasında popüler bir hal almaya başladı.

Yeşil pazarlama bilinen adıyla green marketing, çevre duyarlılığına sahip markaların veya işletmelerin benimsediği pazarlama türleri arasında yer almaktadır. Yeşil pazarlama yalnızca bir pazarlama stratejisi olarak görülmemelidir. Aslında sadece pazarlama demek doğru değil. Şirketlerin üretim aşamalarından ambalajlarına kadar çevre dostu bir yol izlemesi, hayvan ve çevre bilincini şirket kültürünün bir parçası haline getirmesi de yeşil pazarlamanın alanına girmektedir.

Yeşil Pazarlama Nedir?

Markaların ürünlerini pazarlamak için kullandığı stratejiler, dönemin şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Çünkü pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde tüketici davranışları son derece önemlidir. Son zamanlarda küresel ısınma, iklim değişikliği gibi çevre sorunlarının tüm dünyada kendini hissettirmesi ile çevre duyarlılığı barındıran pazarlama stratejileri önem kazanmıştır.

Yeşil pazarlama, ilk olarak Amerikan Pazarlama Birliği tarafından 1975 yılında düzenlenen bir seminerde tartışılmıştır. Ekolojik pazarlama ya da çevreci pazarlama olarak da adlandırılan yeşil pazarlama kavramı, çevre dostu ürün ve hizmetlerin pazarlanması olarak tanımlanabilir.

Reklamı veya tanıtımı yapılacak ürünün doğaya faydalarını ileten pazarlama stratejilerine odaklanmak yeşil pazarlamanın belirgin bir özelliğidir. Ancak yeşil pazarlama yalnızca bir pazarlama stratejisi olarak görülmemelidir. Ürünün çevre dostu olması, çevre dostu ambalaj veya paketleme yapılması, ürünün veya hizmetin üretiminde sürdürülebilir iş uygulamalarını benimsemek gibi faktörler de yeşil pazarlamanın odaklandığı alanlardır. Bu nedenle yeşil pazarlama stratejilerinin yaygınlaşması, tüketicilerde ve şirketlerde çevre bilincinin oluşması açısından önemlidir.

Yeşil Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

Yeşil pazarlama özellikleri sayesinde markalar ve işletmeler için farklı açılardan fayda sağlar. Aynı zamanda green marketing amaçları, pek çok kişide doğa bilincinin oluşmasına da katkı sağlar. Yeşil pazarlamanın özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

·         Sürdürülebilir olmayı hedefleyen stratejileri kapsar.

·         Sürdürülebilir malzemelerden ambalajlar tasarlayarak tüketicilerde çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlar.

·         Ürünlerin ve hizmetlerin üretiminde ve dağıtımında yeşil prosedürler uygulanmasını hedefler.

·         Şirketlerin doğaya fayda sağlayan ürün veya hizmetler yaratması hedeflenir.

·         Markanın veya işletmenin çevre dostu olduğunun algısı oluşturulması için ürünün pazarlama ve tanıtım stratejilerinde çevre bilinci oluşturmak amaçlanır.

Yeşil Pazarlama Avantajları Nelerdir?

Yeşil pazarlamanın amaçları ve özellikleri düşünüldüğünde şirketlere ve tüketicilere pek çok avantaj sağlar. Yeşil pazarlama avantajlarını;

·         Yeni bir oluşmasına katkı sağlar,

·         Marka sadakatini ve dolaylı olarak karlılığı arttırır,

·         Tüketicilerde bilinç oluşmasına katkı sağlar,

·         Pazarlama maliyetlerini azaltır,

·         Doğaya ve çevreye katkılar sunar.

şeklinde sıralayabiliriz.

Yeşil Pazarlama (Green Marketing) Nasıl Yapılır?

Yeşil pazarlamada sorumlu ve çevreci bir yapı söz konusudur. Yeşil pazarlama yaklaşımı dört aşamadan oluşur.

Yeşil Hedefleme: Çevre duyarlılığı bulunan tüketiciler için yeşil ürünler geliştirilmesi amaçlanır.

Yeşil Strateji: İşletme içerisinde daha az atık üretimini desteklemek. Enerji verimliliği, tasarruf yapmak gibi uygulamalardır.

Yeşil Ürün: Çevre dostu yeşil ürünlerin üretimine başlanır.

Sosyal Sorumluluk: Yeşil ürün üretiminin dışında kültürel ve çevresel bilincin gelişimini destekleyecek çalışmalar yapılır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans