DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo temel anlamda kişisel verilerin gizliliğe önem veren açık kaynaklı bir web arama motorudur. Aynı zamanda mobil web tarayıcısı olarak da kullanılabilen bir yapıya sahiptir. Ancak DuckDuckGo’yu bu kadar cazibeli kılan şey bunların hiçbiri değildir. Çünkü, en büyük rakiplerinden biri olan Google’da hem masaüstü hem de mobil olarak kullanılabilen bir yapıdadır.

DuckDuckGo’yu bu kadar cazip yapan şey aslında kullanıcıların IP adresleri de dahil olmak üzere hiçbir kişisel veriyi kaydetmemesi ve depolamamasıdır. Bu bakımdan da diğer arama motorlarından ayrılır.

DuckDuck Go Arama Motorunu Kim Kurdu?

DuckDuckGo arama motorunu kuran kişi Gabriel Weinberg adındaki kişidir. Weinberg, bu arama motorunu Perl dilini kullanarak ABD’de programlamış ve FreeBSD üzerinde çalıştırmıştır.

DuckDuckGo Ne Zaman Kuruldu?

DuckDuckGo adlı arama motoru adından ilk olarak 2011 yılında bir Google binasının karşısına "Google tracks you. We don't.” yani "Google sizi izliyor. Biz izlemiyoruz." yazılı dev bir reklam afişi asarak söz ettirmiştir. İlk çalışanını ve ofisini de ise yine aynı yılda 2011 yılında almıştır. Şirketin Aralık 2020 verileri incelendiğinde ise yaklaşık 118 çalışanının bulunduğu kaydedilmiştir.

DuckDuckGo, 2012 yılından bu yana çeşitli bağışçılardan bağış toplamıştır. İlk bağışçılarından biri ise Wikimedia Vakfı olmuştur.

DuckDuckGo’da Ne Kadar Arama Yapılmıştır?

2020 yılı incelendiğinde DuckDuckGo arama motoru üzerinden 23,653,663,401 arama gerçekleştiği ifade edilmiştir. Kendi içindeki günlük arama yapılma rekoru ise kayıtlara 104,910,079 olarak 1 Şubat 2021 tarihinde geçmiştir.

Alexa global sıralaması incelendiğinde sitenin 148. sırada olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca şirketin kendine ait olan “DuckDuckGo Privacy Browser” adlı mobil cihazlara uyumlu bir tarayıcısı vardır. Bunun yanı sıra Firefox ve Google Chrome gibi dünyadaki pek çok kişinin kullandığı araçlara da eklenti olarak eklenebilir.

DuckDuckGo’nun Sağladığı Avantajlar

DuckDuckGo kullanarak pek çok fayda elde etmeniz mümkündür. Bu faydaların başında ise hiçbir verinizin yedeklenmiyor, kaydedilmiyor olması gösterilebilir. Bunun yanı sıra tarayıcınızda koyu tema etkin olduğunda koyu temaya geçebilmesi, ayarlar kısmından rahatlıkla temaların değiştirilebilmesi ve reklam isteyip istemediğinizi seçebilmeniz açısından oldukça büyük avantajlar sağlayan bir arama motorudur.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans