Domain Nedir, Domain Türleri Nelerdir?

Domain Nedir, Domain Türleri Nelerdir?

Kullanıcıların internet sitenize ulaşmasını sağlayan alan adı olarak da bilinen domain bir internet sitesine verilmiş olan adres demektir. Domain olmadan internet sitesine erişim yalnızca İP adresi ile mümkün olur. Bu da bağlanmak istediğiniz bilgisayarın İP adresini bilmenizi zorunlu kılar. Domaini en yalın haliyle internet sitesinin kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Bunun için başkasının kullandığı bir domaini alabilmeniz söz konusu değildir.

İP adresini bildiğiniz bir bilgisayarı başka bir bilgisayardan bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey arama motoruna gitmek istediğiniz bilgisayarın İP numarasını yazmadır. Ancak insan doğası gereği çoklu rakamları aklında tutamayacak olması bu şekilde bir kullanımı zorunlu hale getirmiştir.

İnternet servis sağlayıcıları örneğin Türk Telekom, Turksat ve Superonline gibi kurumlar kendilerine ait olan özel sunucu dediğimiz büyük bilgisayarlardan oluşan bir ağ ile hangi alan adının hangi IP adresine kayıtlı olduğunu belirler. Domaine atanmış olan IP sayesinde kullanıcılar gitmek istedikleri internet sitesine erişim sağlarlar.

Örnek: Arama motoruna timsah.com.tr şeklinde yazdığınız zaman tarayıcınız bunu IP adresine çevirir ve bu sayede sizi o adrese yönlendirir. Eğer ki kullanıcılarınız tarafından çok hızlı ve kolay bir şekilde bulunmak istiyorsanız o zaman hosting hizmeti alarak alan adınızı kaydettirmeniz gerekecektir.

Domain Satın Almak

Domain satın almak çok kısa suren bir işlemdir. Bunun için siteniz web tasarım aşamasına gelmeden önce alan adınızı almanız gerekir. Satın alma aşamasında size seçenekler sunulur. Bunun için almak istediğiniz domaini 1 yıl ile 10 yıl arasında kiralayabilirsiniz. Domainin kaydını yaptırdıktan sonra kiralama surenizin ne zaman biteceğini bilmeniz gerekir. Çünkü daha sonrasında surenin bitimiyle birlikte yeniden kiralamanız gerekecektir.

Domain Uzantı Türleri Nelerdir?

Türkiye ve dünyada kullanılan domain uzantıları vardır. Her ne kadar insanlar. com ve. net gibi uzantıları tercih ediyor olsa da bunların dışında da domain türleri vardır.

.Com domaini ticari amaçla üretilmiştir ve bugün internet üzerinde bulunan internet sitelerinin % 45’ e yakın bölümü. com şeklindedir.

.Net domaini ağ uzantısına sahip alt yapılar için tercih edilebilir.

.Org organizasyonlar için ideal olsa da herkes kullanabilir.

.gov sadece devlete ait siteler için geçerlidir.

.info: Bilgi amaçlı web siteleri için

.edu: Eğitim kurumları için

bunların dışında da farklı domain uzantıları mevcuttur.

Timsah Ajans size hosting, web tasarım ve sosyal medya gibi alanlarda profesyonel destek sağlayacaktır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans