404 Hatası Nedir, 404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

404 Hatası Nedir, 404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

404 hatası, bir kullanıcının gitmeye çalıştığı sayfayı bulamadığında web sitesi sunucusundan tarayıcıya gönderilen bir HTTP durum kodudur. Böyle bir durumda kullanıcı  "Sayfa Bulunamadı" hatası alır.

404 hatası farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Örneğin taşınan bir URL olabilir, silinmiş ve tamamen unutulmuş bir makaleye bağlantı kurmaya çalışırken bilgi metninde yazım hatası da olabilir.

404 Hataları SEO'yu Nasıl Etkiler?

404 hatalarının SEO'yu nasıl etkilediği konusunda karışık görüşler vardır. Örneğin sitenizde çok fazla 404 hatasının olması sıralamalarda düşüşe yol açabilir. Ancak bu sorun nedeniyle siteniz cezalandırılmaz.

404 hatalarının sıralamaları etkilemesinin tek yolu, önemli bir sayfanın yanlışlıkla silinmesi veya yeni bir URL'ye taşınması ve yeniden yönlendirilmemesidir.

Sitenizde bazı sayfalar artık kullanılmıyor olabilir. Böyle bir durumda artık sayfanızı kullanmıyorsanız yapmanız geren şey bu sayfaları 404 hatası verecek şekilde bırakmamak olmalıdır. Bazı durumlarda ise 404 hatasının hiçbir etkisi olmayabilir. Örneğin sayfaya hiç trafik akışı 404 hatası bir şey ifade etmeyecektir. Bunu da Google Analytics raporundan öğrenebilirsiniz. Google Analytics Nasıl Kullanılır? Başlıklı makalemizden nasıl kullanmanız gerektiğini inceleyebilirsiniz.

404 Hataları Nasıl Düzeltilir?

Eğer sitenizde 404 hatası veren bir sayfa varsa bu durumda ilk yapmanız gereken işlem 301 yönlendirmesi yapmak olmalıdır.

404 Hatasının Tespiti

Sitenizde dahili bir bağlantı olmayan bir sayfaya yönleniyorsa, ilk olarak sayfanın neden olmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Eğer sayfa silinmişse bağlantıyı kaldırın. Sayfa taşınmış ise 301 yönlendirmesi yapın.

URL’de yazım hatası var ise bu durumda URL’nin yazılışını düzeltmeniz gerekir.

Site haritanızda var olmayan bir sayfa varsa eklentiyi kaldırıp yeniden kurabilirsiniz.  Eğer manuel yapabilirim diyorsanız düzelttikten sonra Google Search Console’ a yeniden göndermeniz gerekir.

Arama motorları her web sitesinin kullanıcı odaklı olmasını ister ve bekler. Bunun için sitenizde olabilecek her türlü hatanın sıralamanızı etkileyeceğini unutmamalısınız. Bazı hatalar sizi bulunduğunuz yerden çok hızlı bir şekilde düşürürken bazıları da daha geç etki eder.

Web sitenizde profesyonel bir SEO hizmeti istediğinizde bizimle https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden iletişime geçebilir ve detaylı bilgiler alabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans