Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Web sitenize nasıl daha fazla trafik getireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, SEO performansınızı tutarlı bir şekilde ölçmeniz gerekir, böylece neyin işe yaradığından yararlanıp neyin işe yaramadığını düzeltebilirsiniz.

Web sitenizde hangi içeriğin en iyi sonuçlar verdiğini anlamanıza yardımcı olacak ve web sitenizi kimin ziyaret ettiği, ne kadar süre kaldıkları ve diğer bilgiler hakkında bol miktarda bilgi almanıza yardımcı olacak Google Analytics ücretsiz bir araçtır.

Google hesabı olan herkes kullanabilir. Sitenizin SEO’sunu büyük ölçüde geliştirmenize yardımcı olabilir.

Google Analytics'i Kullanma

Öncelikli olarak sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Bunun içinde aşağıdaki yöntemleri sırayla takip edin.


  • Google Analytics'te oturum açın.

  • Sol gezinme menüsündeki Davranış seçeneğine tıklayın.

  • Davranış seçeneklerinden Site İçeriği'ni ve ardından Tüm Sayfaları tıklayın.


Sisteme girdikten sonra sırayla sayfalarınızı göreceksiniz. Her sayfa için kaç sayfa görüntüleme aldığınızı, her sayfada harcanan ortalama süreyi, hemen çıkma oranını ve diğer ölçümleri görebilirsiniz.

Google Analytics Kullanarak Ne Yapabilirsiniz?

Google Analytics kullanmaya başladığınızda sitenizle ilgili daha fazla sonuç elde edeceksiniz. Bu da sizin doğrularınızı ve yanlışlarınızı daha net bir şekilde görmenize olanak tanıyacak. Doğru yaptığınız bir içeriğinizden beklediğinizin üzerinde sonuç almanız halinde bu içerik etrafında daha fazla dolanarak farklı içerikler oluşturabilir ve sitenizin trafiğinin daha çok artmasına imkan sağlayabilirsiniz.

En İyi Performans Gösteren Açılış Sayfalarınızı Bulma

Açılış sayfaları, ziyaretçilerinizin web sitenize girdiği sayfalardır. Bu sayfaların tam olarak belirlenmesi, ziyaretçilerinizin en çok neyle ilgilendiğini anlamanıza trafiği ve web sitesi dönüşümlerini artırmak için optimizasyon yapmanıza yardımcı olabilir.

En çok ziyaretçi çeken açılış sayfalarınızı bulmak için Google Analytics'e gidin ve Davranış'ı,  ardından Site İçeriği'ni ve sonra Açılış Sayfalarını tıklayın. Buradan açılış sayfalarının listesini, oturum sayısını, yeni kullanıcıları, hemen çıkma oranını, oturum süresini ve diğer önemli ölçümleri görebilirsiniz. Böylece en iyi açılış sayfalarınızın bir listesi parmaklarınızın ucunda olur.

Timsah Ajans olarak hedeflenen web sitesi analizi ve SEO hizmetleri ile görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabiliriz.

Bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans