Yanlış SEO Yapıldığını Gösteren 5 İşaret

Yanlış SEO Yapıldığını Gösteren 5 İşaret

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, belli arama gruplarında internet sitesinin rakiplerinden önce müşterilere ulaştırılmasını sağlar. Bu sayede marka görünürlüğü yükselir ve potansiyel müşterilere ulaşılarak verimli bir geri dönüş alınır. Ancak SEO çalışması yapıldığı halde site trafiğinin arzu edilen düzeyde olmaması, yanlış SEO yapıldığının sinyallerini verir. Yanlış SEO yapıldığını gösteren 5 işareti ve bu konuda iyileştirici hangi davranışlar yapılabileceğine dair çalışmaları sizler için derledik. Bu sayede sizler de sitenizin değersizleşmesine neden olan bu SEO hataları konusunda bilgi sahibi olarak sitenizde iyileştirme yapabilirsiniz.

Sitenin Aramalarda Görünmemesi

Sitelerin tek bir sayfasının dahi Google aramalarında çıkmaması başarısız bir SEO çalışmasının kötü aşamalarından biridir. Bu durum, sitenin Google’da ya da farklı bir arama motorunda bulunmaması anlamına gelir. Sitenin yeni olması ve herhangi bir gelen bağlantısı içermemesi dolayısıyla oluşabilen bir durumdur.

Arama motorlarına sitenin dizine eklenmemesi söylenmiş olabilir. Yeni bir WordPress sitesi başlatıldığı zaman otomatik bir şekilde bu etkinleştirilmiş olur. Bunun yanında site cezalandırıldığı ve Google’dan kaldırıldığı zaman sitede görünmeyebilir. Birtakım siteler Google’ın kalite yönergelerini karşılamadığı zaman kaldırılabilir. Bu nedenle site aramalarda görünmez. Bu durumu iyileştirmek için yapılması gereken yeni web sitesi için bir süre beklemektir. Google otomatik bir şekilde siteyi dizine ekler. WordPress kullanılıyorsa Arama Motoru Görünürlüğü’nden arama botlarının siteyi taramasını önleyen kutu devre dışı bırakılmalıdır.

Endüstri Anahtar Kelimeleri İçin Düşük Arama Görünürlüğünün Olması

Endüstri anahtar kelimeleri için arama görünürlüğünün düşük olması; içeriği uygun anahtar kelimeler ile optimize etmemek, web sitesinin arama taraması için optimize edilmemesi, sayfa dışı optimizasyonun yetersiz olması ve seçilen anahtar kelimenin çok rekabetçi olması sebepleri ile meydana gelebilir.

Bu durumun iyileştirilebilmesi için doğru anahtar kelime araştırmasının yapılması ve bu anahtar kelimeler üzerine içerikler oluşturulması gerekir. Aynı zamanda web sitesini sayfa üstü optimizasyon yaparak sıralamak için yapılandırmaya başlanmalıdır.

Siteye Gelen Trafiğin Düşük Olması

Ziyaretçileri çekmek için optimize edilen bir başlık ve açıklama olmaması, web site trafiğinin düşük olmasının nedenleri arasında yer alır. Bu noktada ilgi çekici başlıklar ve açıklamalar yazmak önemlidir. Kişiler genel olarak içeriğin tamamını okumak yerine başlıkları ya da manşetleri okur. Bu sebeple gerekli olan trafiği elde etmek için başlıklara ve açıklamalara özen gösterilmesi gerekir.

Ziyaretçilerin Sitede Kısa Süre Kalması

Yüksek hemen çıkma oranlarının düşük bekleme sürelerinin nedeni, kalitesi düşük olan içeriklerdir. Google’daki başlıklar ve içerik açıklamaları bireylere altın bilgileri vadeder. Ancak tıklanan içerik bu vaadi karşılamadığı zaman ziyaretçiler hızlı bir şekilde siteden ayrılır. Bunun yanı sıra sayfaların yavaş yüklenmesi, kötü bir tasarım ve siteye girme zorluğu nedeni ile ziyaretçiler gidebilmektedir.

Bu durumu iyileştirmenin yolu, kaliteli içerikler üretmek ve ilgili görseller eklenmektir. İçeriklerin daha ilgi çekici olmasının sağlanması gereklidir. Aynı zamanda ziyaretçilerin sıkılmaması için sayfa yükleme süresinin düzenlenmesi gerekir. Kullanıcıların sitede aradıklarını kolay bir şekilde bulabilmesi sağlanmalıdır.

Ziyaretçilerin Geri Dönmemesi

Kaliteli olmayan içerikler, siteye gelen ziyaretçilerin geri dönmemesinin nedenidir. Kullanıcılara değer sunan içerikler üretilmesi başarılı bir SEO stratejisi yapmak için oldukça önemlidir. Kullanıcıların e-postalarını alarak yeni blog güncellemeleri için bildirim göndermek ziyaretçileri siteye çekmek için iyi bir stratejidir. Bunun yanında uzun vadeli potansiyele sahip anahtar kelimeleri tercih ederek içerik oluşturmak da önemlidir. Bunun için Google Trendlerden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda güçlü bir sosyal medya ile ziyaretçilerinizi sitenize kolaylıkla çekebilirsiniz.

SEO danışmanlığı hakkında bilgi almak için https://www.timsahajans.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans