Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz internet ve dijital dünyasında web siteleri markaların en önemli güçlerinden biridir. Çünkü, internette olmayan ve dijitalde erişilemeyen her marka, her kaynak ve her şirket tüketiciler ve kullanıcılar nezdinde başarısız ve görünmezdir.

Bu nedenle de web siteleri markaların olmazsa olmazları arasındadır. Çünkü, bir markanın dünyaya erişebilmesi ve uluslararası bir yapıya kavuşabilmesi için öncelikle tüm dünya tarafından kolaylıkla erişilebilir ve ulaşılabilir olmalıdır. Aksi takdirde hiçbir kullanıcı erişemediği ya da ulaşamadığı bir marka ile çalışamaz, aksine erişemediği ve ulaşamadığı markayı bilmeyecek, doğal olarak da o marka ile hiçbir şekilde etkileşime girmeyecektir.

Bunun önlenebilmesi için ise markaların elindeki en önemli güç hiç şüphesiz internetin ve dijitalin dünyasında varlık göstermek olacaktır. Bunun için de her bir markanın, kurumun ya da şirketin bir web sitesine diğer bir ifade ile bir internet sitesine ihtiyacı vardır. Çünkü, ancak internette var olan bir marka ulus ötesi işlere imza atabilir ve dünyanın diğer ucundaki kitleler ile etkileşime girebilir.

Bu sebeple aslında web siteleri markaların en büyük destekçilerinden biri olarak ifade edilebilir. Fakat web sitelerinin bu kadar büyük bir önemi varken, bazı markaların web sitesi tasarımı hususunda çeşitli yanlışlar yaptığı ve çeşitli sorunlar ile karşılaştığı açıkça ifade edilebilir. Bu kapsam dahilinde de sizler için web sitesi tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar hakkında kısa bilgiler derledik.

Web Sitesi Tasarımı Yaparken Göz Önüne Alınması Gerekenler

Web siteleri markaların dünyaya açılan kapılarıdır. Bu nedenle de tasarımları yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. Bu noktaları ise sizler için kısaca araştırdık ve derledik.

Açık ve Anlaşılır Bir Tasarım Yap

Bir web sitesi tasarlanırken en çok dikkat edilmesi gereken şey, kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyecek tasarımların yapılmasıdır. Bu tasarımların yapılabilmesi için ise web tasarımı yapan kişi ya da kişilerin öncelikle açık ve anlaşılır tasarım fikirleri bulmaları gerekir. Aksi takdirde elde edilecek olan web sitesi karışık ve anlaması zor bir site olabilir ve bu da kullanıcıların siteden çok erken çıkmalarına ilerleyen süreçlerde ise o sitenin hiçbir kullanıcı tarafından ziyaret edilmeyen bir konuma erişmesine neden olabilir.

Bu nedenle de bir marka web sitesi istiyor ve bunu kendi ya da başkasına yaptırıyorsa öncelikli isteğinin sitenin açık ve anlaşılır şekilde tasarlanması olmalıdır.

Mobil Tasarım ile Uyumlu Olsun

Günümüz teknoloji dünyasında artık tüm teknolojiler daha küçük ve daha taşınabilir hale getirilmiştir. Bu bakımdan da bir web sitesi tasarlanırken aynı zamanda mobil sitesinin de tasarlanması ve bu her iki sitenin de birbirine uyumlu hale getirilmesi gerekir. Aksi takdirde her şeyin mobilleştiği günümüz düzeninde bir markanın bu düzene uyum sağlayamaması kabul edilebilir değildir ve markanın değerinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle her markanın gelecek tüm teknolojiler ile uyumlu çalışması, teknolojik gelişmeleri sıkı takip etmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir.

Görsellerle Destekle

Web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda görseller çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle de görsel ağırlıklı iş yapan bir firma iseniz web sitenizde kullandığınız görseller çok daha büyük bir anlam ifade edecektir. Bu nedenle de hangi alanda çalıştığınız fark etmeksizin web sitenizi görseller ile desteklemeniz belki site geçişlerinde görsel desteklere başvurmanız önerilir. Böylelikle hem daha çekici hem de daha mantıklı bir web tasarımı yapabilirsiniz.

Özgün Tasarımdan Vazgeçme

Web sitesi tasarımlarında özgün olmak, belirli anlamda ilklerin öncüsü olmak, daha etkileşimli, daha kapsayıcı bir web sitesi tasarımı oluşturmak marka olarak sizin değerinizin de artmasına neden olacaktır. Bu nedenle de eğer yeni bir web sitesi kuruyorsanız denenmeyenleri belirli oranda denemeniz ve yenilikçi, özgün fikirler ile tasarım yapmanız tavsiye edilir. Böylelikle daha dikkat çekici bir site olmanız çok daha kolay olacaktır.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans