Web Sitesi Oluşturmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Web Sitesi Oluşturmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Web sitenize yeni başlıyorsanız, muhtemelen web barındırma, alan adı ve web tasarım gibi konuların etrafında dolaşmaya çalışıyorsunuzdur. Tüm bu süreçler gerçekten kafa karıştırıcı olabilir ve çoğu zaman insanlar ya olasılıkların üzerinde harcama yapabilir ya da istedikleri sonuçları alamazlar.

İlk başladığınızda, gerçekten hızlı bir şekilde anlamaya çalışmamız gereken pek çok şey olduğunun farkına varırsınız. Bu yüzden, herhangi bir çıkmaz sokağa girmemek ve minimum telaş ve maliyetle web sitenizin hazırlanması için tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor.

İşletmeniz İçin En İyi Alan Adını Seçmek

Öncelikle bir alan adı kaydetmeniz gerekir. Alan adınız internetteki mülkünüzdür, bu yüzden üzerinde düşünmek ve doğru olanı seçmek için zaman ayırmalısınız. Elbette bunu daha sonra değiştirebilirsiniz, ancak en iyisi ilk seferinde doğruyu yapabilmenizdir.

Hangi Alan Adı Uzantısı En İyisidir?

Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirketseniz com, net ya da org gibi uzantıları seçmeniz gerekiyor. Ancak farklı uzantıların olduğunu da söyleyebiliriz. Doğru alan adı uzantısı iki amaca hizmet eder. Birincisi marka bilinirliğini artırır ikincisi ise insanların size daha kolay erişebilmesine imkan tanır.

İşletme Adımla Sitemin Aynı İsimde Olması Gerekiyor Mu?

Alan adınızın kayıtlı şirket adınızla birebir aynı olması gerekmez. Şirket adınız ancak bir marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız önceliğiniz şirketinizin adının olması mantıklı olacaktır. Ancak bazı durumlarda şirketinizin alan adına sahip olan ismin başkası tarafından daha önce alınmış olması mümkün. Böyle bir durumda ise sektörünüze uygun olan anahtar bir alan adı her zaman mantıklı olacaktır.

Alan Adınızda Kısa Çizgilerden Kaçının

Bahsettiğimiz husus alan adını uzun tutup arasına tire konulmamasıdır. Bazı site sahipleri anahtar kelime olması açısından bu yöntemi tercih edebiliyor ancak bu tarz bir alan adı hiçbir zaman kurumsal bir çözüm üretmez. Bu nedenle alan adınızda tire kullanmamanız mantıklıdır.

Telif Hakkı ve Ticari Marka  

Dikkate alınması gereken nokta ticari marka ve telif hakkıdır. Bir hukuk uzmanı değiliz, ancak başka birinin yasal haklarını ihlal eden alan adı almaktan kaçınmalısınız.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans