Voip Nedir?

Voip Nedir?

Voip internet üzerinden görüşmeye imkan sağlayan, sabit bir telefon hattının olmasına ihtiyaç duymayan sistemdir. Özellikle video konferans, birleşik iletişim ve üstün hizmet kalitesi gibi hizmetleri bir arada sunan Voip, işletmeler için önemli bir destek aracıdır. İnternetle çalışan bu sistem, özellikle Covid-19 ile birlikte yeniden gündeme gelirken, evden hizmet veren pek çok şirkette bu sistemi kullanmaya başladı.

Sabit Hat İhtiyacını Ortadan Kaldırıyor

İş yerinizde sabit hatlı bir telefonunuz varsa o zaman 19. Yüzyılda icat edilmiş ve 20. Yüzyılda geliştirilmiş olan bir sistemi kullanıyorsunuz demektir. Yani günümüz şartlarında baktığımızda artık bu sistemlerin geride kalmış olduğunu söylemek mümkün. Donanım olarak baktığımızda sabit hat bir bakır tel ve eski PBX teknolojisine sahiptir. Bu sistemin okulların ailelere ulaşımı ve bilgi göndermesinde bile yetersiz kaldığını düşünürsek bir şirketin bu şekilde bir sistemi kullanıyor olması da gelişmişliğini göstermez.

Bir telefon görüşmesi hız gerektirmiyor olsa da sabit hattın işletmenin beklentilerini tam olarak karşılamadığını da söyleyebiliriz. Bunun için iletişimde özellikle Voip gibi veri aktarımını sağlayabilecek olan sistemlerin tercih edilmesi gerekir.

Sabit hatların dezavantajlarından biri de sürekli olarak geliştirilme ve bakıma ihtiyacı olduğudur. Örneğin santral kutusu zaman içerisinde eskiyebilir ve bozulabilir. Voip sisteminde ise kullanılan arayüz ile herhangi bir yerden erişim sağlanarak çalışmaya devam edilir.

Voip Özellikleri Nelerdir?

Voip hızlı ve çok yönlü kullanılan bir sistemdir. Sabit hatlar tek yönlü hizmet verirken Voip BT çözümleriyle de entegre olarak çalışır ve dolayısıyla mevcut yönetilen servis sağlayıcısı tarafından yönetilebilir hale gelir. VoIP çözümünü bir kez uyguladıktan sonra göz önünde bulundurulması gereken harika iletişim özellikleri vardır. Bu özellikler firma çalışanlarının gerçek zamanlı kullanılabilirliğini kontrol etmeyi sağlarken gerektiğinde iletişim kurulmasını da çok daha kolaylaştıran bir yapıya sahiptir.

Voip kullanacak kişinin cihazı istediği şekilde ayarlayabilme imkanı vardır. Örneğin toplantıda, tatilde, çalışıyor gibi anlık mesaj programları entegre edilerek karşı tarafa gönderilebilir. Video konferans özelliği ise şirket toplantılarının uzakta olunsa bile tek bir cihaz üzerinden yapılabilmesine imkan sağlamış olur.

Hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için www.timsahajans.com.tr sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans