Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama, bir kişinin ya da internet sitesinin pazarlama mesajı başka kişi veya internet sitelerine aktarmasını içeren bir pazarlama taktiğidir.

Yani daha basit bir tanımlamayla anlatacak olursak virüs olarak yayılma şeklinde değerlendirilebilir. Viral marketing’de en önemli özellik çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor olmasıdır. Bu nedenle etkili bir pazarlama yöntemidir.

Viral pazarlama şeklinde anlatıldığı zaman akla ilk olarak video içerikleri geliyor olsa da oyunlar, grafikler ve makalelerle yapılabilir. Bu modelde önemli olan şey paylaşılan içeriğin kıymetli olmasıdır.

Viral Pazarlamada İzlenmesi Gereken Yol Nedir?

Viral pazarlama yapılırken teknikte kullanmanız gereken şey slogan ya da stildir. Bu sizin hayal gücünüze bağlı olarak değişen bir konudur. İnsanlara ne kadar sempatik yaklaşabilirseniz onların dikkatini o kadar çok çekersiniz ve içeriğinizi paylaşabilir bulur.

Eğer önünüzde hızlı çıkmanız gereken bir yokuş varsa, bu durumda fazla kişiye ulaşabilmek için önceden yapacağınız adımları planlamanız gerekiyor. Bunun içinde önce yokuşu ne şekilde ve hangi kanallardan çıkabileceğinizi incelemeniz gerekir. Sadece sizin üzerinizden yapılan paylaşım hedefe tam olarak gitmeyebilir ve istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

İçerikler hiçbir zaman kendi kaderine bırakılmaz, bu nedenle yayınlayacağınız kanalları önceden belirlemek yol gösterebilmesi açısından faydalı olacaktır. Bugün dünyada en çok kullanılan pazarlama araçları hangisi diye bir soru sorduğunuzda ise İnstagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya kanalları işaret edilecektir.

Bu alanda fenomen isimleri kullanmak ve bu isimlere reklamınızı yaptırmak izlemek istediğiniz yolda elde edeceğiniz başarıyı artıracaktır.

İçerikleriniz ve sloganınızın kaç gün boyunca konuşulduğu önemlidir. Çünkü uzun süre konuşulan bir içerik daha fazla kullanıcı anlamına gelecektir.

Viral Pazarlama İçerikleri

Viral pazarlama yapılırken içerikler en önemli konudur. Bu nedenle içeriklerinizi hazırlarken ya da hazırlatırken mutlaka dikkatli hareket etmeniz gerekir. Tüketicilerin gözünde zıt duruma düşecek olan konular her ne kadar sizi tanıyor olsa da kullanıcıyı alıma yöneltmeyeceğinden dolayı beklediğiniz bir pazarlama etkisi de oluşmamış olacaktır.

İnternet sitenizin içeriklerinden tütün da SEO alt yapısına varıncaya kadar ihtiyacınız olan tüm destek https://www.timsahajans.com.tr/  tarafından sağlanır.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans