Video İçerik SEO’ya Etki Eder mi?

Video İçerik SEO’ya Etki Eder mi?

SEO, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmanız adına yapılan çalışmanın bütünüdür. Yani tüm online pazarlamanın temelinde SEO vardır.

Arama motorlarının amacı kullanıcılara en faydalı ve en alakalı olan içeriği sunabilmek. Doğal olarak video içerikleri önem kazanıyor, çünkü bu tarz içerikler kullanıcının aklında daha kalıcı oluyor.

Video içerik neden önemli?

Google eskiden metinler üzerinden değerlendirme yapar ve siteleri buna göre sıralamaya alırdı. Ancak güncellemeler sonrasında sadece metin üzerinden değerlendirme yapmayı bıraktı ve net sonuçlara odaklanmaya başladı. Eğer sitenizin içeriğinde metinlerin yanı sıra video içeriklerde varsa bu SEO için etkili yöntemlerden bir tanesi haline geldi.

Elbette video içerikleri SEO için tek başına bir kriter değil. Yani içeriklerinize mutlaka devam etmeniz gerekir.

Videolar En İyi Hikaye Anlatıcıları

Yazılı içerikler insanın ilgisini çekmeyebilir. Bu nedenle içeriklerde görsel ve video kullanmak mantıklı, kısacası insanların dikkatini kendi üzerinize ne kadar fazla çekebilirseniz o kadar kıymetli olursunuz.

Videolar konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise kalite. İzleyiciye ne kadar kaliteli işler sunabilirseniz onları güldürebilir, şaşırtabilir ya da şok edebilirsiniz. Bunların tamamının bir arada olduğu videolar ise her zaman gündem yaratır.

Trafik Yakalama Şansı

İçerik hazırlanırken okuyucu kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Video içeriklerinde de aynen bu mantık geçerli. Hedef kitlenizin yaş aralığı, eğitim durumu ve cinsiyeti gibi çeşitlendirilebilir. Eğer video içeriklerinizde sunumunu yaptığınız ürünle ilgili hedef kitlenizi kapsayacak bilgilere yer verirseniz daha etkili sonuç alırsınız. Burada da öncelik videonun amacı ne? Bu sorunun yanıtını bilmek gerekiyor.

Videonuz ne kadar ilgi çekici olursa insanların sitenizde kalma süresi de o kadar uzayacak ve bu da sitenizin başarısını biraz daha artıracak. Eğer sitenizin trafiği düşükse bu başarı size daha fazla trafik akışı sağlayacaktır.

İnsanların video izleme oranı bir yazıyı okumaktan daha fazladır. Bunun için sitenize gelenlerin kalıcı olmasını sağlamak video içerikler sayesinde mümkün olabilir ve değişen algoritma da sizi daha yukarıya taşıyacaktır.

Sonuç

Video içerikler sitenizin SEO’suna olumlu etki eder ve sizi daha kısa sürede yukarıya taşır.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans