Uzaktan Çalışma Nedir?

Uzaktan Çalışma Nedir?

Uzaktan çalışma, işverenin oluşturmuş olduğu organizasyon kapsamında işin teknolojik iletişim araçları kullanılarak evden ya da ofis ortamının dışından yerine getirilmesi demek. Uzaktan ya da diğer adıyla evden çalışma, son zamanlarda Türkiye’de birçok sektörün üzerinde durduğu ve durmak zorunda kaldığı yeni bir hizmet alanı. Çalışanlar bu şekilde ofisten bağımsız bir şekilde çalışarak paralarını kazanabiliyorlar.

Uzaktan Çalışma 

Çalışanın ofis ortamının dışına çıkabilmesine olanak tanıyan bu çalışma modelinde işçi, yine işverenin sorumluluğunda ve emsalleriyle aynı hakka sahiptir. Tek farkı aynı ortamda olmaması olurken istenirse farklı iletişim araçları da sisteme dahil edilerek görüntülü olarak çalışma ortamı oluşturulabiliyor.

Uzaktan Çalışmanın Avantajı Nedir?

Uzaktan çalışmanın en önemli avantajı zaman tasarrufu sağlıyor olmasıdır. Büyükşehirde çalışan bir işçinin işe geliş gidiş saatleri hesap edildiğinde en az 2 saatlik bir kayıp söz konusu. Dolayısıyla her gün kaybolan bu 2 saatin işte kullanılıyor olması performans ve verimliliği artıracaktır.

Uzaktan çalışma yönteminde yine zaman kısıtlaması olabileceği gibi hizmet 7/24 şeklinde de devam edebilir. Bu işin yoğunluğuna ve içinde bulunduğunuz sektöre göre değişeceği gibi işveren ve işçi arasındaki anlaşmaya başlı olarak şekillenebilir.

Uzaktan çalışmak sadece iş yerine uğramamak değildir. Uzaktan çalışma modelinde de anlaşmaya göre haftada bir ya da iki gün ofise gelerek toplantılar yapılıp, iş planlaması ve süreci gibi teknik detaylar değerlendirilebilir.

Tüm dünyada hızlı yayılan bu sistem bir konsept haline gelmeye başladı. Değişen ve evrilmekte olan dünya da çalışanlar artık her gün işe gidip gelmeyi uzaktan çalışma sayesinde sorgulamaya başladılar.

İlginizi Çekebilir: SEO Danışmanlığı

Uzaktan Çalışma İle Kazanç

Her zaman çalışması gerekmeyen, fakat işverenin ihtiyacı olan çalışanlara fazla para ödemesi gereksiz olabilir. Bu durumda işveren kendisi için uzaktan çalışan kişiye yaptığı iş kadar para ödemiş olacağından sırf ofiste durduğu için para ödemiş olma durumu da ortada kalkacaktır.

Uzaktan çalışma, her iki taraf içinde faydalı bir yöntem. Çalışanlar işe gitmek zorunda değilken işverenlerde onları motive edebilmenin maliyetini üstlenmek zorunda kalmaz. Yani bir anlamda kazan-kazan durumu denilebilir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans