UI Tasarım Nedir? Web Siteleri İçin Neden Önemlidir?

UI Tasarım Nedir? Web Siteleri İçin Neden Önemlidir?

UI tasarım, kullanıcı odaklı arayüz anlamına gelir. UI Tasarım, erişilebilirliği ve deneyimi geliştirerek kullanıcı memnuniyetini artırmayı amaçlıyor. UI tasarımın amacı, kullanıcının zihniyetini anlayarak kullanıcı dostu bir tasarım hazırlamaktır.

Teknolojinin hızla gelişmesi UI web tasarımının önemini artırmıştır. Son teknolojiyle birlikte web sitesinin içeriğinde yer alan metin kadar görsellik de önem kazanmıştır. Fark yaratmak isteyen web siteleri, kullanıcı arayüzü tasarımlarına yönelmiştir. Kullanıcı arayüzünün sade ve kullanışlı olması, web sitesinin tercih edilmesini sağlamıştır.

Günümüzde yazılan kodlar ve girilen içerikler kadar görsellik de oldukça önemlidir. Siteyi daha işlevsel hale getirmek ve web sitesinin fonksiyonlarını artırmak kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Çünkü, UI tasarım web sitesindeki kullanıcıların sitede zaman geçirmesiyle beraber sitenin kullanışlı olmasını da sağlar.

UI Tasarım Nedir?

UI web tasarımının açılımı “User Interface” yani kullanıcı arayüzü demektir. UI tasarımları kullanıcı odaklı ve sadedir. İleri düzey Photoshop programları kullanılarak tasarlanır. UI tasarımcısı yeni gelişmeleri takip ederek kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlar. Tasarımcının dikkat etmesi gereken noktalardan biri de tasarlanan sitenin gelişmeye elverişli olmasıdır. Kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için tasarımcının yaratıcı olması gerekir.

Web sitesinde kullanılan renkler, seçenekler, butonların boyutları, yazı fontu web sitesinin estetik görüntüsünü değiştiren unsurlardır. Görsel tasarım kullanıcı deneyimi açısından çok daha etkilidir. Kullanıcıların sitede uzun süre kalması web sitesi tasarımıyla ilişkilidir. Kullanıcıya doğrudan hitap eden ve web sitesinin görsel tasarım kısmını oluşturan UI tasarımdır.

UI Tasarım Nasıl Yapılır?

UI tasarım işin görsel kısmını oluşturur. Sitenin içerisinde yer alan bölümler belirli şekilde tasarlanır. Bu tasarımda kullanıcı gereksinimleri ön plandadır. Logolar, menü, resimler, sitenin renkleri, yazı fontu UI tasarımın kapsamındadır. UI tasarımda kullanıcı memnuniyetine odaklanılmalıdır.

UI tasarımda kullanıcının ihtiyaçları tespit edilmeli ve tasarım kullanıcı dostu olacak şekilde oluşturulmalıdır. Sitenin kullanılabilirliğini artırmak, UI tasarımın öncelikleri arasındadır.

Dünyadaki trendleri yakından takip ederek kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklanmalı ve daha özgün tasarımlar ortaya çıkarabilmelidir.

Kullanıcıların ilgisini çekecek bir tasarım oluşturarak sitede daha fazla vakit geçirmeleri sağlanabilmelidir. Yaptığı tasarımların kullanılabilirliğini kontrol etmelidir. Tasarım gelişmeye ve geliştirmeye açık olmalıdır. Bu nedenle, tasarımın işlevsel olması gerekir.

Tasarıma geniş bir yelpazeden bakarak kullanıcı istekleri karşılanabilmeli ve kullanıcıya yönelik pratik tüm uygulamalar için açık olarak tasarlanmalıdır

https://www.timsahajans.com.tr[/vc_column_text][/vc_column]

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans