. TR Uzantılı Domain Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

. TR Uzantılı Domain Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

Artık dünyanın bazı büyük ülkeleri gibi Türkiye’nin de kendine ait bir domain uzantısı olacak. .TR olarak belirlenmiş olan bu domain uzantısına ön kayıtlar başlamış durumda. Bu makalemizde .TR uzantılı domain ne demek, nasıl kayıt yaptırabileceksiniz ve istediğiniz herhangi bir alan adını hemen alabiliyor musunuz? Bu soruların yanıtlarını verelim istedik.

.TR Alan Adı Nedir?

.TR alan adı, COM.TR alan adına benzer ancak daha kısa ve benzersiz bir eşdeğer sunan uzantı olarak kabul ediliyor. Türkiye’nin ülke kodlu olan bu alan adı 14 Eylül 2023 tarihinden itibaren ön kayda açıldı. Yapılan bu işlem aslında Almanyanın .DE Fransa’nın .FR uzantıları gibi işletmelere daha basit bir alan adına sahip olabilme imkanı sağlıyor.

 .TR Alan Adı Kullanılabiliyor mu?

Maalesef şu anda .TR alan adının sadece ön siparişini verebiliyorsunuz. Eğer gerekli olan şartları karşılıyorsanız kendi .TR domaininizi kayıt ettirebiliyorsunuz. Yani hemen satın alıp kullanmak gibi bir durum söz konusu değil.

.TR Domain İçin Öncelik Var mı?

.TR alan adı için şu anda hemen kayıt yaptıramıyorsunuz. Ancak öncelikli haklara sahip olan bazı sektörlerin olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda bahsedeceğimiz alanlarda hizmet veren kurum ve kuruluşlar öncelikli olacaktır.

Kamu kurumları .TR domain almak için öncelikli sıradadır. Kurumun daha önceden almış olduğu uzantı ve alan adı varsa bu durumda hemen başvuruda bulunup uzantı için kayıt yaptırabilir.

Dernekler ve vakıflarda domain için kayıt yaptırabiliyorlar. Ancak bunların kamu kurumlarından farkı kendilerinden istenilen belgeleri göndermeleri gerekiyor.

Öncelikli olanlar arasında hali hazırda daha önceden TR uzantılı alan adını kullananlarda bulunuyor. Burayı daha açık bir şekilde ifade edecek olursak. Daha önceden timsahajans.kep.tr  alan adına sahip birisi timsahajans.tr alan adını almak isterse alabilecek. Eğer almak istemezse bu durumda alan adını alma hakkı timsahajans.av.tr alan adına sahip olan kişi alabilecek. Eğer bu sektörlerden herhangi birisi alan adını talep etmezse bu durumda ilk başvuran kişiye geçecek.

Peki, bu alan adını almış olmanın nasıl avantajları olacak?

.TR Uzantılı Alan Adının Avantajları Nelerdir?

·      .TR uzantılı alan adları, bireyler ve işletmeler için istedikleri ve daha önce fırsatı kaçırmış olabilecekleri domainleri satın almaları için bir imkan sunar. Bu uzantı, Türkiye'ye özgü bir kimlik ve yerel varlık hissi kazandırır.

·      İşletmeler bu alan adıyla birlikte dijital varlık isimlerini daha kısa ve basit bir hale getirme imkanı yakalar.

·      Bu adım, Türkiye'yi Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerle aynı seviyeye taşıyan ülke kodlu alan adı uzantılarını doğrudan kullanma hakkını vermiş olur.

·      Marka güvenini oluşturmuş olur ve size sadık müşteri kitlesi kazandırır.

·      SEO’daki sıralamanızı daha güçlü bir hale getirir.

.TR ön siparişi alan adını garanti almış olmak anlamına mı gelir?

Maalesef hayır, .TR henüz ön kayıt aşamasındadır ve öncelik sırası vardır. Eğer siz alan adınız için ön sipariş vermişseniz ve alan adını alamayacağınız belirlenirse ödemiş olduğunuz ücret tekrardan size iade edilir.

.TR uzantılı domain ön siparişi için ödeme yapmam gerekiyor mu?

Evet, ön başvuru yaparken belirlenmiş olan ücreti ödemeniz gerekiyor.

.TR alan adını nasıl alırım?

Öncelikli olan kurumlar ve kuruluşlardan biri değilseniz şu anda alan adınızı kayıt ettirmeniz mümkün olmayacaktır.

.COM.TR ve .TR Alan Adı Arasındaki Farklar Nelerdir?

.TR alan adı daha kısadır bu nedenle akılda kalması daha basittir.

 .TR alan adı COM.TR’ye göre daha ulusal bir kimlik kazandırır.

.TR ikinci seviye alan adı değildir.

.TR daha önce kaçırılan COM.TR alan adını alabilme imkanı verir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans