Toksik Backlink Nedir, Toksik Backlink Nasıl Reddedilir?

Toksik Backlink Nedir, Toksik Backlink Nasıl Reddedilir?

Backlinkler, arama motoru sıralamalarını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Fakat bazı durumlarda kötü niyetli hedefler için kullanılarak arama motoru sıralamalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu zararlı backlinkler sıralama ve ziyaretçi kaybına yol açmaktadır. Aynı zamanda ceza alma riski oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak site sıralamasını korumak adına toksik backlinklerin tespit edilerek temizlenmesi gerekmektedir. Peki, toksik backlink nedir, nasıl reddedilir?

Toksik Backlink Nedir?

Dijital dünyanın gelişmesi üzerine sektörde artan rekabet, kötü niyetli SEO çalışmalarını da beraberinde getirmiştir. Zararlı bağlantıların yönlendirilmesi sonucunda Google tarafından negatif bir değerlendirme ile sıralama kaybı amaçlanmaktadır. Bu zararlı bağlantılara toksik backlink denmektedir.

Toksik backlink, farklı platformlardan web sitelerine yönlendirilen zararlı bağlantılardır. Bu kötü niyetli bağlantılar, sitenin kaliteli içeriğine zarar veren backlink türleridir. Bu backlinkler, doğru bir şekilde kullanıldığında web sitesini güçlendiremeye olanak sağlarken, kötü niyetli backlinkler sitenin kalite ve otoritesine zarar verebilmektedir.

Toksik Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?

Toksik backlinklerin olumsuz etkileri ile karşı karşıya kalmamak için erken tespit edilmesi önemlidir. Negatif SEO çalışmaları sonucunda yaşanabilecek site sorunlarının önüne geçebilmek için toksik backlinklerin erken tespit edilmesinin yanı sıra reddedilmesi de oldukça önem taşımaktadır. Backlinklerin belirli zaman dilimleri içerisinde tek tek gözden geçirilmesi, zararlı olan bağlantıların ise belirlenmesi gerekmektedir. Gözden geçirme işleminin manuel bir şekilde yapılması rahat bir inceleme çalışması gerçekleştirebilmeyi engelleyebileceğinden dolayı bir SEO aracı kullanılması daha doğru olabilir.

Örneğin; Semrush aracı ile zararlı bağlantıları belirleyebilmek mümkündür. Bu inceleme işlemini yapabilmek için ‘Backlink Audit’ bölümüne web sitesinin ismi yazılmalıdır. Bu işlemden sonra karşınıza çıkan raporu incelemelisiniz. Semrush SEO aracının oluşturduğu bu raporda, bağlantıların toksiklik ve otorite analizlerine ulaşabilirsiniz.

Ahrefs SEO aracı sayesinde spam skoru yüksek ve domain rating değeri düşük linkler tespit edilip, backlink export işlemi ile Google Disavow’a aktarılarak link reddedilebilir.

Toksik Backlink Nasıl Reddedilir?

Google backlink reddetme aracı olan Disavow ile web sitesindeki zararlı geri bağlantıları reddebilirsiniz. Google Disavow tanımadığı zararlı linkleri Google’a bildirerek cezalardan kurtulmanıza olanak vermektedir. Fakat zararlı backlink reddetme işlemini SEO konusunda uzman kişilerin yapması, site içi faydalı backlinklerin kaldırılmaması adına önemlidir. Bu sayede sitenin arama motorlarındaki görünümüne zarar vermemiş olursunuz.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans