Tıklama Oranı Nedir? Nasıl Olması Gerekir?

Tıklama Oranı Nedir? Nasıl Olması Gerekir?

Dijital pazarlama yaparken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar olduğu gibi aynı zamanda ölçüm yapabilmeniz için bazı faktörlere önem vermeniz gerekiyor. Bu ölçümlerden bir tanesi olan tıklama oranı, en çok değer verilmesi gerekenlerin başında geliyor.

Tıklama Oranı

Tıklama oranı, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların reklamınızı, bağlantınızı ya da harekete geçirici mesajınızı tıkladığını ve bağlantıyla birlikte sitenize gittiğini ölçebilmek için kullanılan reklamcılık aracı ve SEO terimidir.

 Tıklama Oranı Neyi Ölçer?

Tıklama oranı, dijital pazarlama için kullanmış olduğunuz reklamlarınızı internette gören ve bu reklama tıklayan kişilerin sayısını ölçer. Tıklama oranınızın yüksekliği, sitenize gelen kullanıcıların, e-postalarınız ya da internet sitenizin performansı hakkında bilgi verir. Yani siz eğer ki tıklama oranınızı düşük olarak görüyorsanız bu durumda yapmış olduğunuz reklam çalışmasında birtakım sorunlar var yani potansiyel müşterileriniz ya tıklamıyor ya da sizi görmüyor demektir. Bunun için düşük tıklama oranını gördüğünüzde dikkatli olmanız ve yanlış olabilecek şeylere odaklanmanız gerekir.

Tıklama Oranı Nasıl Hesaplanır?

Tıklama oranı hesaplaması yapılırken, reklamlarınızın almış olduğu benzersiz tıklama sayısı, gösterim sayısına bölünür. Yani gösterimler, reklamınızın kaç kez kullanıcılara gösterildiğini söyler.

Tıklama Oranı Nasıl Olmalıdır?

Organik olan tıklamalar yüksekse bu durumda sitenize daha fazla kullanıcı ziyareti oluyor demektir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak, sayfanız arama motoru sonuçlarında üçüncü sırada bulunuyor ve yüksek bir tıklanma oranına sahipse, arama motoru üzerindeki reklamdan gelen kullanıcılar sayesinde sayfanız daha yukarıya çıkacak demektir. Bu da ister istemez SEO’ya etki eden bir durum demektir.

Tıklama Oranı ve SEO

SEO yani arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğu zaman, tıklama oranı dikkati üzerine çeker, fakat bu tam anlamıyla SEO demek değildir. Sizin yapmanız gereken şey web sitenizin arama motorları için optimize edilmiş olması ve sitenizde paylaşmış olduğunuz içerilerin sektörünüzle alakalı olması dikkat etmek olmalıdır.

Timsah Ajans olarak biz sitenize SEO anlamında neler yapılabileceği konusunda gerekli desteği sağlayarak bulunduğunuz yerden çok daha yukarılara çıkmanızı sağlarız. Bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans