TEKNOFEST Teknoloji Tutkunlarına Ödül Veriyor!

TEKNOFEST Teknoloji Tutkunlarına Ödül Veriyor!

TEKNOFEST, Türkiye'nin her yıl düzenlediği gençleri, teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında teşvik etmek amacıyla yapılan uluslararası bir organizasyondur. Türkiye'nin bilim ve teknolojiye olan katkısını artırmayı, gençleri bu alanlara teşvik etmeyi hedefleyen bu büyük ölçekli etkinlikte bu yıl 0 milyon lira ödül ve 55 milyon lira malzeme desteği verilecek.

TEKNOFEST, gençlerin yaratıcılığını, yenilikçiliğini ve teknolojiye olan ilgisini artırmak amacıyla çeşitli etkinliklere, yarışmalara, sergilere, seminerlere ve panellere ev sahipliği yapar. Etkinlikkerde, gençlerin robotik, yapay zeka, uzay teknolojileri, insansız hava araçları (İHA'lar), yapay zeka, kodlama, yapay zeka, savunma teknolojileri gibi birçok alanda projelerini sergileme ve yarışmalara katılma imkanı vardır.

Aynı zamanda TEKNOFEST, havacılık ve uzay alanında yarışmalara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yarışmalarda gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri insansız hava araçları (İHA'lar) ile çeşitli görevleri yerine getirerek yarışırlar. Ayrıca farklı kategorilerde robot yarışmaları, yapay zeka yarışmaları gibi birçok etkinlik de düzenlenir.

Bu yıl TEKNOFEST ile Gelecek Sensin mottosuyla düzenlenen yarışmalarda teknoloji tutkunlarına 30 milyon TL ödül ve 55 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği verilecek.  TEKNOFEST’e her yıl daha fazla yarışma kategorisi ekleniyor. Bu yıl toplamda 46 ana kategori düzenlenecek ve bunların 117 alt kategorisi olacak.  Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan yarışmalar arasında ise Kablosuz Haberleşme, Blok Zincir, Hava Savunma Sistemleri, Finansal Teknolojiler, İnsansız Deniz Aracı, Akıllı Wi-Fi Kapsama ve TEKNOFEST Robolig Yarışmaları olacak.

TEKNOFEST, gençlerin teknoloji ve mühendislik alanlarına ilgilerini artırmayı, yenilikçi fikirlerini ve projelerini sergilemelerini teşvik etmeyi amaçlayan önemli bir platform. Katılımcılar için hem öğrenme, hem de projelerini geniş kitlelere tanıtma fırsatı var.

TEKNOFEST’ te düzenlenecek olan yarışmaya son katılım tarihi 20 Şubat olacak. Yarışmaya, Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören T.C. vatandaşı veya yabancı uyruklu tüm lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri başvuru yapabilecek.

Biyoteknoloji İnovasyon’da Özgün Fikirler

TEKNOFEST’te düzenlenecek olan yarışmadaki amaç yenilikçi fikirleri bulup ortaya çıkarmak ve onların başarılarını görülebilir hale getirmek. Yüksek nitelikte insan kaynağı olmak üzere kapsamlı kaynaklara da ihtiyaç duyan biyoteknoloji alanında özgür fikirler beklenecek.

Yarışma 3 ayrı kategoride ele alınacak. Bunlardan birincisi fikir, ikincisi proje sonuncusu ise nadir hastalıklar ve genetik tedavi.

Fikir alanında yarışmacılardan beklenen şey biyoteknoloji alanında özgün fikir ve çalışmaların ortaya çıkarılması ve sunulması. Proje alanında ise yarışmacıların yapmış oldukları özgün çalışmalar ve bu çalışmaların bir prototip haline dönüştürülmesi.

Lise seviyesinde yarışmaya giren ve derece alanlara toplamda 120 bin lira verilecek. Fikir kategorisinde ise bu rakam 240 bin civarında.  Projesi başarılı olanlara ise 370 bin lira ödül verilecek. Son kategori olan nadir hastalıklar-genetik tedavide ise kazananlara toplamda 370 bin lira ödül verilecek.

Bilindiği üzere Türkiye’de TEKNOFEST yarışmaları Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ana yürütücülüğünde, teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin desteğiyle düzenleniyor. Son başvuru tarihinin 20 Şubat olduğu festival Adana’da düzenlenecek.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans