Tarihin En Büyük WordPress Açığı

Tarihin En Büyük WordPress Açığı

İnternetin yaklaşık yüzde 25'ini etkileyecek olan kritik WordPress açığı kapatıldı. Oldukça ilginç bir şekilde çalışan açık eğer kapatılmasaydı tek hamleyle internetin dörtte biri hacklenebilirdi!WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden birisi. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu oluşu nedeniyle de oldukça sevilen bir sistem.

2013 yılından beridir uzaktan güncelleme sunucusuyla bulunan açıkları otomatik olarak kapatabilen bir sisteme sahip olan WordPress, az daha bu sistemin kurbanı oluyordu.

Güncelleme sunucusunda keşfedilen bir uzaktan kod çalıştırma açığı nedeniyle tüm WordPress kullanıcılarına hacker tarafından hazırlanan zararlı yazılım resmi bir güncellemeymiş gibi gönderilebiliyordu!

shiftdelete.net'in haberine göre resmi kanaldan gelen bu güncellemeyi herkes kuracağı için aynı zamanda internetin yaklaşık yüzde 25'ini tek seferde hacklemek anlamına gelen bu büyük açık WordPress'in açık kaynak kodlu olmasından dolayı çok daha erken farkedilerek kapatıldı.

Adeta açık kaynak kodlu yazılımların avantajları nedir sorusuna cevap olarak verilebilecek bir örnek olan bu durum sonrasında WordPress herhangi bir açıklama yapmadı.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans