Stoksuz E-Ticaret Nedir?

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

Genç girişimcilerin son beş on yıl içerisinde en çok tercih ettiği hususların başında e-ticaret sektörü geliyor. Ancak kısıtlı olan bütçelerinden dolayı işleri hep ötelemek zorunda kalanların sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Bunun içinde birçok kişinin cesaret edemediğini biliyoruz. Bu tarz bir girişim içerisine girmek isteyenlerin merak ettiği stoksuz e-ticaret modeli nedir ve nasıl yapılır? Olmuştur.

Dropshipping Nedir?

Stoksuz e-ticaret yani dropshipping herhangi bir stok olmadan internet üzerinden yapılan satış modelidir. Örneğin e-ticaret sitesi kurmak istiyorsunuz, fakat bütçeniz sınırlı olduğu için kapasitenizi büyütemiyorsunuz. Bu durumda dropshipping hizmeti sağlayan bir toptancı veya üretici bulursunuz ve bu firmalarla anlaşarak ürünleri internet sitenize yüklersiniz. Böyle durumda e-ticaret sitesi kurulurken özel bir kodla üreticinin yüzlerce ürününü kendi sitenize çekebilirsiniz ve bu sayede tek tek ürün girişi yapmayacağınız gibi aynı zamanda üreticinin yeni bir ürün eklemesi durumunda ürün sitenize doğrudan eklenmiş olur. Bugün e-ticaret sisteminde firmaların neredeyse tamamının yaptığı şey bu yöntemdir.

Ürünün sizin sitenizden satılmış olması ise doğrudan firmaya bildirilir ve siz sipariş adresini yazarsınız bu sayede müşterinize ürünü göndermiş olursunuz. Ürün siparişi sonrasında toptancıya parasını ister anlık isterseniz belirlenmiş olan bir tarihte toptan ödersiniz.

Bunun size sağlayacağı en önemli şey kargo masrafınızın, takibinizin, deponuzun, personelinizin olmaması ve bunun da ek bir maliyet oluşturmaması demek olacaktır. Stoksuz e-ticaret sitesi evden ya da çalışırken de yapılabilecek bir ticaret şeklidir.

Bu sistemin önemli avantajlarından biri de tek bir tedarikçiye bağlı kalmamanızdır. İstediğiniz bir ürünü istediğiniz toptancıdan alarak ürün seçeneklerinizi çoğaltabilir ve bu sayede satış grafiğinizi ve tercih edilme olasılığınızı daha fazla artırırsınız.

Ne kadar geniş bir müşteri kitlesine sahip olursanız bu sizin daha fazla satış yapabilmeniz açısından önemlidir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz stoksuz e-ticaret modeli basit gibi görünüyor olabilir ancak bunun bazı dezavantajlarının olduğunu da unutmamak gerekiyor.  Bunun için eğer bu modeli ilk kez deneyecekseniz önceliğiniz ne yapmanız gerektiği konusunda biraz araştırmak olmalıdır.

Stoksuz e-ticaret modeli için bizimle https://www.timsahajans.com.tr/ adresimizden iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans