Sosyal Medya Görseli Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Medya Görseli Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya hayatlarımızın bir parçası haline gelmektedir ve aslında pek çok insanın hayatından çıkaramayacağı bir medya kanalı olmaktadır. Bu nedenle de sosyal medyanın markalar tarafından nasıl kullanıldığı çok önemli olmaktadır. Özellikle günümüzde her şeyin görsel tasarım, grafik tasarım ağırlıklı bir hale geldiği düşünüldüğünde sosyal medya içeriklerinin de görsel ağırlıklı hazırlanması gerektiğinin altı çizilmelidir.

Böylelikle markanızın sosyal medyadaki görünürlüğünün arttırılmasını ve ürünlerinizin dikkat çekici hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak, eğer sosyal medya görsellerinizi oluştururken dikkatli olmazsanız pek çok sıkıntı ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Bu nedenle sosyal medya kanallarında görsel oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları derledik.

Her Mecranın İdeal Ölçülerine Dikkat Edin

Sosyal medya çok geniş bir alana yayılmaktadır ve günümüzde birçok farklı sosyal medya kanalının varlığından söz etmek gerekmektedir. Bundan kaynaklı olarak da her bir mecranın görseller için belirlediği standartlar farklı olmaktadır. Kimi siteler 1080x1080 ölçülerinde isterken kimi siteler 1536x768 gibi daha spesifik ölçüler isteyebilmektedir. Bu nedenle de sosyal medya görsel içeriklerinde ölçeklendirmelere dikkat etmek gerekmektedir.

Görsellerde Garantici Olun

Her mecranın ideal ölçüsü farklıdır. Bu nedenle de görsellerinizde garantici olmanız gerekmektedir. Çünkü, bir mecraya görsel hazırladığınızda bilgisayarlarda, tabletlerde ve telefonlarda nasıl göründüğüne bakmanız gerekmektedir. Bunun temel sebebi ise genellikle bu cihazların her birinin ekran büyüklüklerinin farklı olmasıdır. Örneğin, telefonda güzel duran bir görsel tablet ya da bilgisayarda küçük kalabilmektedir. Bunun önüne geçmek için ise garantici olmanız ve her cihaz için görseli test etmeniz önerilmektedir.

Telifli Görseller Kullanmayın

Uluslararası hukuk çerçevesinde telif hakları başlığı altında bazı haklar bulunmaktadır. Örneğin, bir fotoğrafçının çektiği bir fotoğraf o kişinin fikri mülkiyeti altındadır ve o kişiden habersiz bu görsellerin ya da fotoğrafların kullanılması çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunlar arasında en yaygın olanı ise kişinin size telif davası açması ve bu dava kapsamında sizi ciddi tazminatlar altında bırakmasıdır.

Bu nedenle sosyal medya için ya da kendi internet siteniz için kullandığınız fotoğrafları ya telif sahibinden izin ya da satın alarak kullanmanız ya da kendi ürettiğiniz görselleri kullanmanız önerilmektedir.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans