Sosyal İmleme Nedir? Sosyal İmleme Avantajları Nelerdir?

Sosyal İmleme Nedir? Sosyal İmleme Avantajları Nelerdir?

Sosyal paylaşım platformlarından yapılan her türlü paylaşıma sosyal imleme adı verilir. Bu paylaşımların amacı web sitenizi arama motorlarında çok daha popüler konuma getirebilmektir.

Sosyal imleme sitenize fayda sağlayabileceği gibi zarar da getirebilir. Bunun için imleme yapmadan önce dikkat etmeniz gereken kurallar hakkında fikir sahibi olmanız da fayda vardır.

Günümüzde sosyal imleme çalışmaları hazırlanmış olan program ve yazılımlarla yapılabiliyor. Tamamen iş yükünü hafifletmek amaçlı uygulanan bu yöntem sırasında toplu bir şekilde imleme sitelerine gönderilen web sitesi ister istemez zarar görüyor. Yani bunu daha da açık bir şekilde ifade edecek olursak programla topluca imleme yapılması Google’nin son algoritma değişiklikleri sonrasında bir sitede geçirilen ortalama sürenin yüksek olması gerektiğine zıt hareket ettiğinden dolayı fayda sağlamıyor.

Bu açıklamadan sonra kafanızda soru işareti oluşabilir.

Sosyal İmleme Yaptırmak Siteme Zarar Verir mi?  

Hayır, aksine doğru kullanılması halinde çok faydalıdır. Peki, nasıl doğru kullanılması gerekir?

Uygulamayı yaparken ya ana sitenize doğrudan yapmalı, ya da paravan bir site kurarak bu site üzerinden imleme yapmalısınız. Yani aslında asıl sitenizin ziyaretçi süresini düşürmek çok mantıklı olmayacaktır.

Google son güncellemesi sonrasında artık kullanıcı odaklı bilgilere değer verdiği gibi doğal backlink kaynaklarına da çok önem veriyor. Buradan yola çıkarak siz Google’nin gözünde kendi değerinizi artırmak istiyorsanız yaptığınız tüm çalışmaları doğal bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Google arama motoru artık kullanıcıya hitap eden doğal backlink kaynaklarına sahip web sayfalarına değer vermektedir. Sitenize gelen bir kullanıcı ne kadar çok vakit geçirebilir ve sitenizde kalırsa bu siteniz için o kadar iyi olacak demektir.

Sosyal İmlemenin Avantajları


  • Web sitenizde yayınlamış olduğunuz tüm içeriklerinizi daha fazla kişiye ulaştırmış olursunuz.

  • Arama motorları bu paylaşımları botlar aracılığıyla takip eder ve bu da sitenizin üst sıralara çıkmasını hızlandırır.

  • İlgili kullanıcılar içeriklerinizden haberdar olurlar.

  • Web sitenize organik ziyaretçi çekebilirsiniz.

  • Herhangi bir reklam ücreti ödemeden sitenizin reklamını yapmış olursunuz.


Web sitenize SEO danışmanlığı hizmeti için bizimle https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans