Sitenizde Metin Seçimi Kopyalama ve Yapıştırma Nasıl Önlenir?

Sitenizde Metin Seçimi Kopyalama ve Yapıştırma Nasıl Önlenir?

Birçok blog yazarı, içeriklerinin çalındığını ve izinsiz kullanıldığını bilir. Ancak ne yarsa yapsın bunun önüne geçilmeyeceğinin de farkındadır.

Blogunuzdan içeriklerinizin bir kısmı ya da tamamı çalınıyor olabilir. Buna göz yummak yerine işleri biraz daha zorlaştırmak en doğru seçenektir. Yapacağınız birkaç basit önlem ile içeriklerinizin çalınmasının önüne geçebilirsiniz.

WordPress tabanlı web sitelerinde metin seçimini engelleme ve bu sayede kopyalanmasını önlemenin birden fazla yolları vardır.

CSS Kullanarak Metin Seçimini Önleme

Oldukça basit olan bu yöntemde WordPress temanıza bazı özel CSS kodları eklemeniz yeterli olacaktır. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, başlamadan önce sitenize özel CSS ekleme nasıl yapılır isterseniz anlatalım.

Öncelikle, tema özelleştiriciyi başlatmak için WordPress yönetici alanındaki Görünüm »Özelleştir sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Tema özelleştiricide, sol sütundan Özel CSS sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Şimdi, WordPress temanıza özel CSS eklemek için bir kutu göreceksiniz. Aşağıdaki CSS kodunu kopyalayıp bu kutuya yapıştırmanız yeterlidir.

* {

-webkit-touch-callout: none; /* iOS Safari */

-webkit-user-select: none; /* Safari */

-khtml-user-select: none; /* Konqueror HTML */

-moz-user-select: none; /* Old versions of Firefox */

-ms-user-select: none; /* Internet Explorer/Edge */

user-select: none; /* Non-prefixed version, currently supported by Chrome, Opera and Firefox */

}

Yukarıdaki kodu ekledikten sonra yaptığınız değişikliğin kullanıma hazır olması için sitenizi yeniden yayına almanız gerekiyor. Artık sitenizden hiç kimse kodlara ulaşmadığı sürece makalelerinizi kopyalayamayacaktır.

Eklenti Kullanarak Metin Seçimini Önleme

Bu yöntem için, metin seçimini ve sağ tıklamayı devre dışı bırakan bir WordPress eklentisi kullanacağız. Bu, görüntülerin indirilmesini ve yeniden kullanılmasını da korur.

Öncelikle, WP Content Copy Protection eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Eklentiyi Nasıl Aktif Hale Getirirsiniz?

Etkinleştirmenin ardından eklenti hemen çalışır. Kullanıcılar artık sitenizden metin kopyalayıp yapıştıramayacak. Ayrıca içeriğinizi sağ tıklayamaz veya yazdıramazlar.

Eklentinin ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, bunu yapmak kolaydır. WordPress yöneticinizde Kopya Koruması sayfasına gitmeniz yeterlidir. Burada, belirli içerik türleri için korumayı etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.

Timsah Ajans özgün ve SEO uyumlu içeriklerle sitenizi güncel tutmanız konusunda size gerekli desteği sağlayacaktır. Bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans