Site Sıralama Kaybı Neden Olur?

Site Sıralama Kaybı Neden Olur?

Site sıralama kaybı neden olur? sorusu web site sahiplerinin ortak sorularından bir tanesidir. Site sahipleri web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara gelmek için çalışmaktadır. Buna rağmen bazı durumlarda sıra kaybı söz konusu olabilmektedir. Sitelerinin sıralama kaybetme nedenini bularak bu sorunu daha rahat çözerek eski sıranıza ulaşmanız açısından oldukça önemlidir.

Google’da sıra kaybetmenize sebep olacak pek çok faktör bulunmaktadır. Bu durumun birçok farklı sebebi olabilmektedir. Günümüzdeki rekabet göz önüne alındığında web sitesinin arama motorlarında iyileştirilmesi için uğraş vermek gerekmektedir. Bunun için algoritma güncellemesi, backlink azalması, title ve meta değişiklikleri, anti SEO yapılması, içerik güncellemeleri, sunucu sorunları gibi problemler sıra kaybetmenize neden olabilmektedir.

Site Sıralama Kaybı Neden Olur?

SEO çalışması sonucu üst sıralara taşıdığınız web siteniz farklı sebepler nedeniyle düşüş yaşayabilir. Bu düşüşün pek çok sebebi bulunur. Bu sebeplerden bazıları şu şekilde sıralanabilir.

Siteniz son dönemde bağlantı (backlink) kaybı yaşamışsa,

Sitenizde kopya içerik yoğunluğu söz konusuysa,

Siteniz sürekli olarak index kaybı yaşıyorsa,

Web sitesinin içeriğinde hatalar bulunuyorsa

Sıralama kaybı yaşamanız son derece normal bir durumdur. Sıralama kaybına sebep olan faktörler incelenerek ve üzerinde çalışma yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Backlink Kaybının Sıralamaya Etkisi

Sıralama kaybının en önemli sebeplerinden biri backlink kayıplarıdır. Özellikle gelişigüzel bir biçimde yapılan backlink çalışması sitenin sıralama kaybına uğramasına neden olmaktadır. Backlink çalışmalarının bilinçsiz bir yürütülmesi bu duruma sebep olmaktadır. İç SEO ve dış SEO çalışmalarını sistemli bir şekilde yürüterek geçmişe oranla daha üst sıralara gelmenizi sağlayabilirsiniz.

Algoritma Güncellemesi

Düzenli periyotlar halinde yapılan bu güncellemeler genelde web sitenizin sırasının düşmesine neden olabilmektedir.

Title Değişiklikleri

Meta değişiklikleri web sitenizin sırasını etkilemese de ziyaretçiyi çekme oranı etkileyebileceğinden sıralama kaybına sebep olabilir. SEO uyumlu bir title yapısı oluşturulmadıysa bu durum sıralamanızda değişikliklere sebep olabilir.

Sunucu Sorunları

Sunucuların kesintiye uğraması, bölgesel ya da genel erişim sorunları, arama motoru, botları engelleyecek ya da taramasını zorlaştırabilecek durumlara neden olma ihtimaliyle de sıralama kaybı yaşanabilmesi söz konusudur.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans