Site İçi (On Page) SEO Nedir?

Site İçi (On Page) SEO Nedir?

Site İçi SEO ya da diğer bir ifade ile On Page SEO, web sitenizde bulunan her bir sayfanın en ince detayına kadar optimize edilmesi ve arama motoruyla uyumlu hale getirilmesi işlemidir.

Bu işlem ile sektör, hedef kitle, anahtar kelime ve web sitenizin analiz edilmesi gibi aşamalardan geçilmektedir. Bu aşamalar sayesinde organik trafiğinizin olabildiğince arttırılması öne çıkarılmaktadır. İlk başta Google olmak üzere Yandex ve diğer tüm arama motorlarının sıralamalarında da daha yukarılara çıkmak isteyenler için site içi SEO çok önemli olmaktadır. Tüm site içi çalışmaların neticesinde de kaliteli ve optimize edilmiş kodların kullanıldığı bir web sitesi ortaya çıkmaktadır. Bu durumda müşteri sayınızın ve iş potansiyelinizin artmasını sağlanabilmektedir.

Aynı zamanda site içi SEO çalışmalarının yapılması işlemlerinizi tanıtmanız için yapmanız gereken diğer bütün ekstraların en alt seviyelere düşürülmesi noktasında etkin rol oynamaktadır. Çünkü aramalarda iyi optimize edilerek yukarılara çıkarılan kaliteli bir site; potansiyel müşterilerinizin sizi fark etmesini sağlayacaktır. Bu sayede de ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ilk elden görme fırsatını yakalayacaklardır.

Site İçi SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Site içi SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaların her biri SEO çalışmasının ilerleyişini etkileyecek önemli gelişmelerdir. Bu noktalar, alan adı (domain) yaşı, site geçmişi ve domain kayıt süresinin kaç yıllık yapıldığı, sitenin Blacklist’e girip girmediği gibi kriterlerle değerlendirilmektedir.

Aynı zamanda da kullanılan sunucunun kalitesi, lokasyonu ve güvenliği, sunucu ve sitenize ait IP adresi, sitenin yazılım altyapısı, temiz kodla yazılmış olması, W3C kriterlerine göre optimize edilmesi ve SEO friendly olması gibi noktalara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, site arayüz tasarımının (web tasarım) kullanıcı deneyimini hedeflemesi, mobil uyumlu olması ve SSL sertifikasına sahip olması, site içerikleri ve görsellerin orijinal (özgün) olması, sitenin içerik ve görsel girdilerinin istikrarlı bir şekilde güncel tutulması ayrıca içeriklerin kelime sayısı, imlaya uygunluk, kullanıcıyı bilgi olarak tatmin etmesi de önemli kriterlerden olmaktadır. Sosyal medya ve benzeri diğer platformlarda site yayınlarının düzenli ve nitelikli şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Web sayfasının açılış hızının Google Page Speed kriterlerine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra ziyaretçilerin sitenizde kalma ve farklı sayfalara geçiş süreçlerinin parametreler ile ölçülmesi gerekmektedir. Böylelikle site içi SEO (On Page SEO) açısından daha verimli bir ortamın oluşmasına zemin hazırlamış olunacaktır. Kısaca açıklamak gerekirse site içi optimizasyon çalışmalarında; yapılan analizler sayesinde web sitenizdeki sorunlar tespit edilmesi gerekmektedir. Arama motorlarının web sitenizin ne ile alakalı olduğunu anlaması için çaba gösterilmesi gerekmektedir. Kaliteli içerikler üreterek içerikleriniz kullanıcı ve arama motoru dostu olacak şekilde düzenlenmesi önemli olmaktadır. Bu yapılan çalışmalar neticesinde, web siteniz arama motorlarında üst sıralara çıkacaktır.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans