Site İçi Linkleme Neden Önemlidir?

Site İçi Linkleme Neden Önemlidir?

Site içi linkleme kelimesini çok duyuyoruz ancak nasıl yapıldığı konusunda da tam fikir sahibi olanların sayısının az olduğunu biliyoruz. Basit bir tanımlamayla anlatacak olursak site içi likleme arama motorlarına sitenizin içeriğindeki hiyerarşiyi net anlatabileceğiniz çalışmanın adıdır. İç linklemede esas olan konu değer vermiş olduğunuz sayfalarınızın diğer sayfalardan daha fazla link alması gerektiğidir.

Site İçi Linkleme Yaparken Nasıl Bir Strateji Oluşturmak Gerekir?

Aslında sorunun yanıtını yukarıda verdik ama daha da netleştirelim. Siz hizmetinizin ön plana çıkmasını istediğiniz bir kategori oluşturdunuz ve bu kategoriniz aslında sizin anahtar kelimeniz diyelim ve bunun için size göre değerli. İşte bu sayfayı arama motorlarına göre de değerli hale getirmek istiyorsanız bu sayfadan alt kategorilere değil alt kategorilerden bu sayfaya linklemeler yapmanız gerekir.

İç Linkleri Nasıl Optimize Ederiz?

İç linklerinizin mutlaka optimize edilmiş olması gerekiyor. Yani sitenizin güzel bir web tasarım görünümü var ve her şey mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş. Ancak siz içeriklerinizi eklerken örneğin yemek tariflerini anlattığınız bir makaleyi araba kategorisine link verdiğiniz işte bu yaptığınız yanlış bir çalışmadır ve doğru olan başka bir yemek tarifine yönlendirmektir. Bunun için eğer sayfalarınız içerisinde bir dizayn olmasını istiyorsanız mutlaka optimizasyonunuzu iyi yapmalısınız. Eğer sitenizde bu şekilde birbiri içerisinde alakası olmayan sayfa linklemeleri varsa onları gözden geçirmeniz gerekir.

Site Dışı Linkleme Nasıl Olmalıdır?

Arama motorlarının dikkatini çekmek için yaptığınız SEO çalışmalarından birisi de dış linklemelerdir. Yani sizin sitenizin başka sitelerde linkinin olmasıdır. Bunu yaparken de dikkatli hareket etmek gerekiyor. Mantık çerçevesinde düşündüğünüz zaman size referans olan bir sitenin sizden daha iyi olması gerekiyor. Yani sizden daha aşağıda olan bir sitenin kendisine hayrı olmayacağından dolayı size katkısı olmayacaktır. Bunun için mutlaka otoriter dediğimiz yüksek DA, PA değerli sitelerden link almanız gerekiyor. Site tercihinde ise özellikle iç linklemede yaptığınız gibi kendi sektörünüz içerisinden link almanızda fayda vardır. Çünkü arama motoru bunu önemsiyor. Sizin sektörünüzle alakasız olan bir sitenin sizden bahsediyor olmasının getirisi haber siteleri dışında çok fayda sağlamayacaktır.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans