Site Haritası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur?

Site Haritası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur?

Site içerisinde bulunan tüm sayfaların listelendiği site haritası, Google botlarının site sayfalarını etkili bir şekilde tarayabilmesi ve sitenin hızlı ilerleme kaydedebilmesi için önemlidir. Site içerisindeki sayfaların birbiri ile ilişkisini ifade eden site haritası, doğru bir şekilde yapılandırıldığı takdirde Google açısından değerli bir hale gelmektedir. Bu sayede sitenizi ilgili aramalarda üst sıralara çıkarabilmek mümkündür.

Site Haritası Nedir?

Site haritası, site içerisindeki sayfaların arama motoru ve kullanıcılar tarafından ulaşılabilen bir dosyadır. Arama motoru botlarının bu harita ile sitede kolayca tarama yapabilmesini sağlar. Yararlı geri dönüşler için önem verilmesi gereken site haritası, web sitesine yol gösterici rolündedir.

Web sitesinin içerisinde bulunan temel sayfaların Google tarafından hızlı bir şekilde bulunmasına yardımcı olan site haritası, sitedeki taranacak olan sayfaların URL bilgilerini edinmenize imkan verir. Site haritasının içeriği, URL’leri kapsayan XML dosyalarından meydana gelmektedir. Aynı zamanda arama motorlarının dizin aşamasında önemli bir rol oynadığından dolayı, SEO açısından oldukça yararlıdır. Bu sayede siteniz Google botları tarafından kolayca tanınır.

Site Haritası Ne İşe Yarar?

Doğru oluşturulan bir site haritası sayesinde siteniz Google açısından değerli olmaktadır. Bir siteyi taramak için tarama botu denilen yazılımlardan yararlanan Google, taradığı sayfalardaki her bağlantıyı kaydederek kullanıcı aramalarında sitenizi arama sonuçlarının üst kısmına almaktadır. Google taramasına yardımcı olan etken ise site sayfalarının listelendiği site haritasıdır.

Site haritası kullanılmadığında arama motoru botları, siteyi bulup dizine eklemektedir. Fakat sitedeki tüm sitelerin taranacağı ve ortaya doğru bir arama sonucu çıkacağı şüphelidir. Bu bilgiler ışığında, site haritasının önemini vurgulayan işlevleri vardır;

·         Bir sitenin kullanıcı aramalarında daha görünür olabilmesi ve doğru sonuçlarda çıkabilmesi için site haritası gerekli bir unsurdur.

·         Site kaynağına dair bilgileri ve verileri içeren site haritası, arama motoru botlarına sayfa düzeni konusunda bilgi aktarır.

·         Site içerisindeki sayfanın bağlantılı olduğu başka sayfalar ve güncellenme tarihi gibi detayları aktarır.

Bu işlevler; site içeriğinin algılanması, tanınması ve hedef kitleye ulaşması açısından önemlidir.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası oluşturma işleminden önce arama motorları tarafından taranması istenen sayfaların belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra site haritası biçimi seçilerek manuel olarak veya araçlardan yardım alarak site haritası oluşturulabilmektedir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans