Sınır Ötesi E-Ticaret Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sınır Ötesi E-Ticaret Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gelişen ve dönüşen e-ticaret uygulamaları ile birlikte hayatlarımız daha farklı noktalara evrilmektedir. Bu yenilikler ile birlikte ise yeni iş kolları ortaya çıkmış ve e-ticarette şekil değiştirmeye başlamıştır. Yeni nesil e-ticaret sistemlerinden biri de hiç şüphesiz sınır ötesi e-ticaret uygulamalarıdır.

Sınır ötesi e-ticaret kavramı ile ifade edilen şey aslında uluslararası pazarlar kapsamında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ticari işlemlerle, ulusal sınırların dışında kalan çevrimiçi ürün alım ve satım işlemleri olmaktadır. Sınır ötesi e-ticarette alıcının yanı sıra satıcıda farklı ülkelerdeki kişiler ya da kurumlardır. Bundan dolayı da farklı dillerde konuşmakta, farklı para birimleri kullanmakta ve farklı hukuksal sistemlere sahip olmaktadırlar. Bu bağlamda da aslında sınır ötesi e-ticaret komplike bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sınır Ötesi E-Ticaret Uygulamalarının Faydaları

Sınır ötesi e-ticaret uygulamalarının pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle sizler için bu faydalardan en önemli faydalar arasında sayılabilecek birkaç tanesini derledik.

Yurt Dışı Satışlarınızla İlgili KDV İadesi Alabilirsiniz

Sınır ötesi e- ticarette yurt dışı satışların gönderimini posta idaresi ya da hızlı kargo şirketleriyle gerçekleştirdiğiniz takdirde ihracat olarak görülmektedir. Bundan kaynaklı olarak da ulusal sınırlar içerisinde üretilen ürünler için KDV ödenmesi gerekebilmektedir. Ancak, sınır ötesi e-ticaret yapıldığında ödenen KDV’nin indirim yoluyla, vergi borçlarına sayılması yoluyla ya da talep edilmesi halinde nakit olarak iade edilmesi istenebilmektedir. Bu durumda aslında üretimdeki bir kalemin minimuma indirilmesi için önemlidir.

Yurt Dışı Pazar Araştırması Desteği Alabilirsiniz

Sınai ve/veya ticari şirketler ile yazılım sektöründe görev yürüten firmaların yurt dışı pazar araştırması gezileri hususundaki giderler, %70 oranında ve yurt dışı pazar araştırması gezisi başına en fazla 7.500 ABD Doları geçmemek kaydıyla desteklenmektedir.

Pazar Giriş Desteği Alabilirsiniz

Şirketler ile İş Birliği Kuruluşlarının yurt dışı özelinde pazara giriş stratejileriyle ilgili faaliyet planlarının oluşturulabilmesi adına uluslararası kuruluşlara yaptırılmakta olan ve satın alınan sektör, ülke, yabancı şirket ya da marka odaklı raporlar, mali ve hukuki raporlar da dahil olmak üzere yabancı şirket alımlarına yönelik danışmanlık hizmetleri kapsamındaki harcama kalemleri şirketler için %60, İşbirliği Kuruluşları için %75 oranında ve yıllık en fazla 200.000 ABD Dolara kadar desteklenmektedir.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans