SEO’daki Matematik Nedir?

SEO’daki Matematik Nedir?

Web sitenizle ilgili beklentileriniz ne kadar yüksek ise göstereceğiniz çaba da bir o kadar fazla olmak zorundadır. Çünkü arama motorları SEO söz konusu olduğunda farklı bir matematikle hareket eder.

Google’nin dijital pazarlama konusunda önemli bir kanal olduğunu biliyoruz, özellikle anahtar kelime sıralamanız ne kadar yukarıda olursa kazancınız da bir o kadar yüksek olacaktır.

Arama motorları için önemli olan SEO çalışmasını bir formülle açıklayacak olursak içerik+rekabet+ziyaretçi =dönüşüm eşitliği şeklinde belirtebiliriz.

Site İçeriği

İçerikler SEO’nun en önemli bileşenidir. Değerli bir içerik özgün olduğunda ve sık sık güncellendiğinde arama motorlarındaki görünürlüğünüz de bir o kadar artacaktır. İçerik yazılırken yapılması geren şey bir pazar araştırması yapar gibi okuyucunun niyetinin ne olduğunu bilmeniz ve ne aradığını tespit etmeniz gerekir. İçeriklerinizi yazmadan önce mutlaka bir liste oluşturmalı ve bu liste içerisinde kelime öbeklerine yer vermeniz gerekir. Sözcüklerin aranma oranlarını yine internet üzerinden veri paylaşan pek çok siteden öğrenebilirsiniz.

Google Trends

Google Trends, seçmiş olduğunuz sözcüklerin analizinin yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

Rekabet

İçeriklerinizi belirlerken sadece kendi çemberiniz içerisinde düşünmemelisiniz, çünkü sadece bu sizi başarıya taşımaz. Rakiplerinizin içerik stratejilerini de öğrenmeli onların kelimeleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Sitenizde bulunduracağınız içeriklerinizde hem rakiplerinizin anahtar kelimeleri hem de sizin bulduğunuz kelimelerin olması gerekir. Sitenizde yayınlamış olduğunuz içeriklerinizi 1–2 saat sonra sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak insanlara duyurmanız gerekir.

Hazırlanmış olan içerik SEO uyumlu ve kullanıcı odaklı ise kısa süre içerisinde arama motorunda yükselerek ilk sıralara kadar çıkacaktır. Domain otoritesi ne kadar yüksek olursa bu siteniz için o kadar iyidir.

Rakiplerinizin backlinklerini analiz etmeli ve otorite sitelerde yayınlanmış tanıtım yazıları varsa sizde alternatif olarak bu sitelerden tanıtım yazısı alabilirsiniz.

Ziyaretçi

Sitenizdeki sayfalar ne kadar zengin içeriğe sahip olursa başarı o kadar üst seviye olacaktır. Mobil cihaz kullanan kişilere daha hızlı ve net ulaşabilmek için sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Sonuç: Yukarıda belirtmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda SEO’nun en önem verdiği şey içeriklerdir. Kaliteli bir içerik sizi kalıcı olarak üst sıralara çıkaracaktır.

SEO danışmanlığı hizmeti için bize  https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans