SEO Score Nedir? SEO Skoru Nasıl Hesaplanır?

SEO Score Nedir? SEO Skoru Nasıl Hesaplanır?

SEO score, sitelerin arama motorları tarafından fark edilmesine yardımcı olan bir birimdir. Bir puan birimi olan SEO score puanı, kullanıcıların ve sitelerin web sitelerini etkili bir şekilde görüntüleyip kullanamayacağını gösterir. Aynı zamanda siteye olan yaklaşımlardaki zayıflıkları da gözler önüne serebilir. Bunun sebebi, bir SEO puanının dört temel alandan gelmesidir. Site sıralaması, sitenin içeriğine, mobil deneyime, teknik özelliklere ve kullanıcı deneyimine bağlı olarak belirlenir. Siteyi bu dört alanda optimize etmek ve SEO skoru bilinmese dahi gözle görülür bir fark görmek mümkündür. Çünkü bu alandaki çalışmalar genel olarak arama motoru sonuç sayfalarındaki ya da SERP’lerdeki sıralamalara yardımcı olur.

Bahsi geçen bu dört alan, 100 üzerinden sıralanan nihai puana kadar hesaplanır. Bu hesaplama bir nevi okuldaki testlere benzer. Daha yüksek bir puan daha iyidir. Yüksek puanları olan siteler, arama motoru tarayıcıları ve kullanıcıları ile daha başarılı bir etkileşim kurar. Bunun yanı sıra düşük puanlı siteler birtakım problemlerle karşılaşır.

SEO Score Nedir?

SEO score, bir sitenin Google ve benzeri arama motorlarında nasıl değerlendirildiğini gösteren bir puan birimidir. Neredeyse hiçbir arama motoru bugün bu değerleri kendi ölçümleri açısından beyan etmese de kullanılan analiz araçları sitenin sahip olduğu SEO skorunu bizlere gösterir. Bu analiz araçlarının verdiği değerler tam olarak arama motorlarının sonuçları ile eşleşmiş değildir.

Arama motorlarının hepsi yönergelerinde, bu skorlar üzerine odaklanmak yerine nitelikli siteleri inşa ederek teknik şartnamelere uygun hale getirilmesini ve bunun yanında liste dışında kapsamlı dijital pazarlama yapılmasını önerir. Uzmanca inşa edilerek SEO standartlarına uygun bir sunucu barındırılan, içerik açısından güçlü ve nitelikli bir konuma sahip olan ve marka bilinirliği olan web sitelerinin SEO skoru değerlerinin doğal olarak yüksek olacağı bilinir.

SEO Skoru Nasıl Hesaplanır?

Google’ın sitelerin SEO puanını nasıl belirlediği oldukça merak edilen bir konudur. Aşağıda SEO skoru hesaplama işlemlerinde önem verilen durumları derledik. Bir sayfanın arama motoru sıralamalarını etkileyen en önemli faktörlerden dokuzunu analiz eder.

Sayfa Hızı

İnsanlar sayfaların hızlı yüklenmesini ister. Kullanıcıların %83’ü web site sayfalarının üç saniye ya da daha kısa sürede yüklenmelerini beklemektedir. Sayfalar yavaş yüklendiği zaman, kullanıcılar vazgeçer ve başka bir siteye gider. Sayfa hızı, kullanılabilirlik bakımından önemli bir unsurdur. Bunun yanında önemli bir SEO sıralama faktörüdür.

Site hızınızı artırmak, sitelerin hem aramadaki sıralamasını hem de görünürlüğünü artırabilir. SEO denetleyicileri, SEO skorunu hesaplarken sayfa hızını göz önünde bulundurur. Denetleyiciler sayfanın HTML, CSS, JavaScript resimler ve diğer varlıklarına bakar. Sayfa hızını artırmaya yönelik belirli tüyolar verir.

URL Optimizasyonu

URL’ler, kullanıcıların sitede gezinmesine ve arama motorlarına sayfalar hakkında bilgi vermesine olanak verir. URL’leri optimize etmek, site sıralamasını iyileştirebilir.

Başlık, Meta Açıklama ve Başlık Etiketleri

Arama motorları, sayfayı anlamak ve aramada hangi anahtar kelimeler için sıralanması gerektiğini belirlemek adına başlık, meta açıklaması ve başlık etiketleri gibi etiketler kullanır.

Başlık etiketi, Google’a sayfanın ne ile ilgili olduğunu söyler. Bu etiket arama motoru SERP’lerde görünür. SEO skoru başlık etiketinin uzunluğunu ve başlıktaki anahtar kelime kullanımınızı analiz eder.

Meta açıklamaları, sayfanın içeriğinin kısa açıklamalarına denir. Başlığın altındaki sonuç sayfalarında görünür. SEO skoru, meta açıklamasının uzunluğunu ve anahtar kelime kullanımını değerlendirir.

H1, H2, H3 ve benzeri başlıklar dahil olmak üzere başlık etiketleri içeriği düzenler. Bunun yanı sıra sayfanın her bölümünde neler olduğunu tanımlar.

İçerik

SEO skoru değerlendirmesi sayesinde sayfadaki içerik değerlendirilir. Aynı zamanda SEO score; içerik biçimi, anahtar kelime yoğunluğu ve uzunluğunu da değerlendirmeye tabi tutacaktır. Bu unsurlar SEO skorunu belirler. Sayfayı hem kullanıcılar hem de arama motorları için optimize etmek, hedef anahtar kelimeler, içeriğe doğal bir şekilde yerleştirmek ile mümkün olabilir.

En iyi anahtar kelime kullanımı için tam eşlemeli anahtar kelimeler, kopya boyunca birkaç kez ve bir kez sayfanın üst kısmına yakın bir yere eklenmelidir. Fakat, anahtar kelime doldurmadan uzak durulması gerekir. Anahtar kelimeleri, içeriğin okunmasını zorlaştıracak şekilde çok fazla kullanmak yanlış bir taktiktir. Anahtar kelime doldurma, kullanıcı deneyimine ve SEO’ya zarar verir.

Görüntü Optimizasyonu

Resimleri arama için optimize etmek, arama motorlarının sitedeki içeriği anlamasına ve görsel aramalarda sıralamasına imkân verir. SEO score, resimlerin dosya adlarını ve alt etiketlerini değerlendirir. Bu da arama motorlarının görselleri anlamasını sağlar. Bu unsurların her ikisi de resmi kısaca tanımlamalıdır. Aynı zamanda uygun olduğu takdirde anahtar kelimeler içeriğe değer katar.

Sayfa Bağlantıları

Sayfaları birbirine bağlamak, SEO açısından oldukça önem taşır. Kullanıcıların ve arama motorlarının web sitesini bulmasına olanak verir. Google’ın web sitesini nasıl sıralayacağını belirlemesine yardımcı olur. Sayfalar birbirine ‘otorite’ iletir. Dolayısıyla bir sayfanın güvenilir ve tanınmış sitelerden ne kadar çok bağlantı varsa arama sıralamaları üzerindeki etkisi de o kadar iyi olur.

Site Güvenliği

Web sitesi güvenli olmadığı zaman ziyaretçiler uzun süre kalmak istemez. Dolayısıyla sitenin arama motoru sıralaması zarar görebilir. Web sitesini güvenli hale getirmek adına geçerli bir Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikasına sahip olmak gerekir. URL’ler, HTTPS sayfalarına yönlendirilmelidir. Aynı zamanda spam gönderenler, bu adresleri kazıyıp e-posta gelen kutusunu doldurabileceği için siteye düz metin olarak e-posta adresleri eklemekten de kaçınmak gerekir. Bu süreç içerisinde bu unsurla site puanını etkiler.

Mobil Uyumluluk

Google, mobil öncelikli bir dizin kullanmaktadır. Bunun anlamı, sayfaları mobil kullanıcı perspektifinden değerlendirmesidir. Hem bu sebeple hem de mobil cihazlardan gelen İnternet trafiğinin artan önemi sebebi ile mobil uyumlu bir siteye sahip olmak, iyi bir Google SEO puanı için önemlidir. 

İndeksleme

Web sitesinin arama sonuçlarında bulunması için arama motorlarının siteyi taraması ve dizine eklemesi şarttır. SEO skoru, URL’lerin düzgün bir şekilde dizine eklenip eklenmediğini size söyler.

SEO danışmanlığı hakkında bilgi almak için https://www.timsahajans.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans