SEO Rank Nedir? Rank Değeri Nasıl Yükselir?

SEO Rank Nedir? Rank Değeri Nasıl Yükselir?

SEO Rank, sitenin ya da SEO projelerinin değerlendirmesini yapmak için kullanılan bir değerdir. Uzun zamandır hayatımızda olan Rank sistemi SEO bakımından 100’den fazla ölçütü özelinde barındırır. Dolayısıyla her site için aynı ölçütler ile SEO Rank değeri oluşturulamaz.

Web Sitenize Uygun SEO Rank Ölçütleri Nasıl Tanımlanır?

Birçok ölçüt her web sitesi için kabul edilebilir. Bu ölçütlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

·      Sayfa açılış hızı

·      Meta etiketleri (Meta title, description etiketleri)

·      Mobil uyumluluk

·      Dış bağlantı

Bu ölçütler dışında sitenin kategorisine göre pek çok ek başlık eklenir. Örnek olarak bir e-ticaret sitesi projesinde dönüşüm arttırmak adına kullanıcı deneyimi ya da B2B bir firmanın web sitesinin çalışmaları sürdürülüyorsa form dönüşümü elde edilmesi için kullanıcının yönlendirileceği içerikler ölçüt olmalıdır.

SEO Rank Değeri Nasıl Yükselir?

Her sitede mutlaka bulunması gereken 4 başlık aşağıdaki gibidir.

Meta Etiketleri Güncel Olmalıdır

Hazırlanan içeriğin önemliliğini vurgulamak ve hedef anahtar kelimesinde boy göstermesini sağlamak için Meta etiketlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Örnek olarak meydana getirilen ürün sayfasında alıcı kişinin arama sorguları araştırılmalıdır. Bununla birlikte ürüne başlık ve açıklama eklenmelidir.

Böylece ürün sayfaları ile direkt olarak kullanıcıya ulaşabilir ve sitenin dönüşümü yükseltilebilir. Bu durum da en çok dikkat edilmesi gereken SEO Rank değeri olarak kabul edilmesini sağlar.

Sayfa Açılış Hızı Artırılmalıdır

Sitenin açılış hızı, SEO Rank değerini ciddi oranda etkileyen faktörlerdendir. SEO Rank değerleri rakiplerine karşılık sitenin hangi seviyede olduğunu belirtir. Sayfa açılış hızından kaynaklı olarak da kazanılan sıralama neticesinde eğer sayfalar yavaş açılırsa gelen kullanıcının hemen çıkmasından dolayı sıralama kaybı sonrasında organik trafik ve gösterimde ciddi kayıplar yaşanır. Bu sebeple sitenin bulunduğu kategorideki rakiplerini dikkate alarak web sitenin sayfa açılış hızını kesinlikle yükseltmek gerekir.

Mobil Uyumluluk Kontrolü Yapılmalıdır

Projeyi her konuda geliştirmek için mobil uyumluluk kontrolünün mutlaka yapılması gerekir. Dönüşüm, etkileşim ve kolay gezinim sağlanarak SEO Rank değerinin yükselmesi sağlanabilir. Bu sayede rakiplerin sıralama bakımından 1 – 2 adım önüne geçilmesi mümkündür.

Bu konuda Google, mobil hızınızı 0.1 sn hızlandırır ve %8 oranında dönüşüm oranı yükseltilebileceğini belirtir. Dolayısıyla web sitesi mobil üzerinden hızlandırılmalı ve kullanımı kolaylaştırılmalıdır. Bunun için kullanıcı deneyimi noktasında iyileştirmeler yapılması gerekir.

Dış Bağlantıdan Yararlanılmalıdır

Dış bağlantı, projenin yer aldığı kategori ve verilen hizmet doğrultusunda tanıtım sağlamak için tercih edilir. Doğru kurgulandığında işletme/firmaları rakiplerine göre 1 adım öne çıkarır.

Kurgulama yapılırken hedeflenen anahtar kelimenin hacmi ve firma rakiplerinin ilgili anahtar kelimede kurgulamış olduğu dış bağlantı kurgusu kontrol edilmeli ve o şekilde yapılmalıdır.

SEO danışmanlığı hakkında bilgi almak için https://www.timsahajans.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans