SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO, İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesi anlamına gelen Türkiye’de bilinen adıyla arama motoru optimizasyonu demektir. İnternet sitelerinin SEO yaptırmasının amacı arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmektir. Çünkü bu çalışma sayesinde arama motorları o siteyi daha iyi inceler, analiz eder, tarar ve karar verir. SEO çalışması iki şekilde yapılmalıdır. Bunlardan birincisi iç SEO yani sitenin kendi içerisinde yapılan çalışma, ikincisi ise dış SEO sitenin dışında yapılan link çalışması.

İsterseniz iç ve dış SEO çalışmalarını daha açıklayıcı bir şekilde ele alalım.

Site içi SEO nedir ve ne işe yarar?

Her internet sitesinin kendi içerisinde dikkat etmesi gereken bir takım kuralları vardır. Örneğin sitenin tasarımı, yazılımı, içerikleri ve link yapısı. Bunların yanı sıra içeriklerinizde ve sitenizde kullanacağınız URL yapısı, title, description ve alt etiketler. Kısacası internet sitesinin kendi içerisinde belli bir kural doğrultusunda hareket etmesi gerekir. Bunu sağladığınız takdirde arama motoru sizi kendisine dost görecek ve değerinizi artıracaktır.

Site dışı SEO nedir ve ne işe yarar?

Site dışı SEO ise adından da anlaşılacağı gibi sitenin kendi dışında yapılan çalışmalardır. Örneğin siz kendi sitenizi farklı platformlarda paylaşırsanız ki bu da özellikle otoriter siteler olduğunda daha faydalı olacaktır. Bu durumda arama motorları sizi daha fazla dikkate alır ve sitenizi ziyaret etme gereksinimi duyar. Site dışında yapılan çalışmalar backlink şeklinde tanımlanır ve siz kaliteli sitelerden alacağınız referanslarla sitenizi daha fazla konuşulanlar listesine eklemiş olursunuz.

Her internet sitesi sahibi acaba ben de siteme SEO yaptırmalı mıyım? Diye kafasından geçirebilir. Özellikle de kurumsal site sahipleri bu noktada her zaman kararsızdır. Peki, acaba kurumsal firmalar SEO yaptırmak zorundalar mı?

Şirketim İçin SEO Yaptırmalı Mıyım?

Eskiden firmalar televizyon, radyo ve gazete reklamlarına ihtiyaç duyarlar ve bunun için ciddi bütçeler ayırırlardır. Günümüzde ise dijitalleşen dünya sosyal medya odaklı oldu ve herkes online urun ya da hizmet alma telaşında. Bunun için şirketinizin arama motorlarında ilk sırada yer alması çok önemlidir. Siz sitenize yaptıracağınız çalışma ile birlikte yukarılara doğru çıkabileceğiniz gibi markanızı daha görünür yapar ve bu sayede satışlarınızı da artırırsınız.

Timsah Ajans olarak bize gelen kurumsal müşterilerimizin sitelerini arama motorlarında ilk sayfa garantisi veriyor ve bu şekilde satışlarını artırmalarını sağlıyoruz.

SEO çalışması etkisini ne zaman gösterir?

SEO anlık sonuçları olan bir çalışma değildir. Bu çalışmanın tamamlanmasının ardından 3–6 aylık bir zaman geçmesi gerekiyor. Bu sure sonrasında ise sitenizdeki başarıyı takip edebilirsiniz.

SEO Ücreti Ne Kadar?

SEO çalışmasında ücret değişkenlik gösterir. Bu değişkenliğe neden ise anahtar kelime sayısı, sitenizin durumu, sektördeki konumunuz, sektörünüz ve hedeflerinizdir. Yapılacak analiz sonrasında ise SEO ücreti belirlenmiş olur.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans