SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır?

SEO Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır?

Bloglar, görünürlüğünü artırmak isteyen bireyler ve şirketler için güçlü araçlardır. Uzmanlığı göstermek ya da ürünlerinizin satışını yapmak için önemli bir araçtır. En fazla trafiği elde etmek ve görünürlüğü en üst düzeye çıkarmak için, yayınlamadan önce SEO taktikleri kullanılmalıdır. Bir blogun genel amacı, kullanıcıların ve arama motorlarının keyif alacağı ve yararlı bulacağı bilgileri sunmaktır.

Blog yazılarınızın amacını belirleyin.

İşletmeniz için yeni bir ürün sergiliyor veya işinizle ilgili belirli bir görevi nasıl yerine getireceğinizi açıklıyor olabilirsiniz. Kendinize sorular sorun ve amaca okuyucunun gözünden bakın. Blog makalesinde hangi yararlı bilgiler bulunacak? Bu bilgi nasıl yardımcı olacak? Amacınızı bulun ve yazarken aklınızda bulundurun.

Yazılarınızı kimlerin okumasını istiyorsunuz?

Bu soruyu cevaplamak için müşteri tabanınıza bakın. Mevcut müşterileriniz kimler ve neden sizinle iş yapıyorlar? İçeriğinizi bu kitleye göre uyarlayın ve bilgileri nasıl algılayacaklarını düşünün.

Anahtar Kelime Araştırması yapın

Artık bir amaç ve hedef kitle belirlendiğine göre, optimize etme zamanı gelmiştir. SEO söz konusu olduğunda, genellikle gözden kaçan anahtar kelime araştırması, blog yazma sürecindeki en önemli adımdır. En çok trafiği hangi anahtar kelimenin aldığını bulmak için, birden çok anahtar kelimenin arama hacmini keşfedin.

Optimize edilmiş başlık seçimi

Örneğin, gezilecek 10 yer başlıklı bir makale yazıyorsanız, gidilmesi gereken yerler hakkında açık ve net bilgil vermeniz gerekir. Kullanıcı başlıktan sitenize geldiğinde içerikte mutlaka bu 10 yeri görebilmelidir.

Hedefli Anahtar Kelimeler Kullanın

Anahtar kelime yoğunluğu SEO’da ,% 3 oranında olmalıdır. Anahtar kelime yoğunluğunun çok yüksek olması Google'ın işlem cezasına neden olabilir. İçeriğin doğal olması ve yapmacık görünmemesi son derece önemlidir. Nihai amaç, insanların okumak ve öğrenmek istedikleri içerik yazmaktır.

İçeriğinizi Yapılandırın

İçeriğinizi kısa paragraflara ayırın. Konuları tanıtmak için başlıkları ve alt başlıkları kullanın ve okuyucuların kafasını karıştırmamak için içeriği net bir şekilde düzenleyin. Alt başlıklarınızda “H” etiketlerine mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

İç ve Dış Bağlantılar  

SEO’da önemli olan konulardan birisi de iç ve dış bağlantı linkleridir. Kullanıcıyı site içerisinde ne kadar çok tutabilir ve gezdirebilirseniz o kadar iyidir.

Sitenize SEO danışmanlığı için bizimle https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans