SEO Analizi Nasıl Yapılır, Süreci Nasıl İşler?

SEO Analizi Nasıl Yapılır, Süreci Nasıl İşler?

Web sitenizin başarısını artırmak ve organik trafiğinizi yükseltmek sitenizi doğru analiz etmekle mümkün olacaktır. Aşağıda bahsedeceğimiz başlıklar SEO analizi nasıl yapılır? Size yön gösterici olacaktır.

SEO Analizi Sürecinde Gerekli Olan Araçlar

SEO analizi sürecinde ihtiyacınız olacak birtakım araçlar vardır. Bu araçlar sitenizin son durumunu ve nereden nereye geldiğini ölçebilmeniz için faydalıdır. Tüm araçlar gerekli olmayabilir, fakat hepsinin kullanılması işinizin kontrolünü daha etkin hale getirecektir.

Ana Sayfa SEO’su

Anasayfa yalnız görüntü olarak değil aynı zamanda sitenizin de temelini oluşturur. Ana sayfanın SEO kontrolü yapılırken ilk olarak iyi bir başlık içerip içermediği, meta açıklamasının olup olmadığı, H1 etiketi ve H2-H3 gibi etiketlerin kullanılıp kullanılmadığı incelenmelidir.

Web Crawl Raporu

Web Crawl raporunun amacı sitenizde olan problemlerin listesinin çıkarılmasını sağlamaktır. Özellikle Wordpress alt yapısına sahip olan sitelerde çok fazla kullanılmaktadır.

İçeriklerin Özgünlüğü

İçeriklerinizin özgün olup olmadığını kontrol edin, çünkü Google ve diğer arama motorları kopya olan içeriklerden nefret eder ve onlara değer vermez. Sitenizde kopya içeriklerinizin sayısı fala olursa siteniz Panda tarafından kapatılabilir. Sitenizdeki kopya içerikleri görebilmek için Copyscape hesabını kullanabilirsiniz. Bu sayede kopya içerikleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Web Sitesinin Güvenilirliği  

Web sitesinin SEO’suna etki eden faktörlerden birisi de güvenilir olup olmadığıdır. Bunun için mutlaka güçlü linkler inşa edin. Sitenizi Google Business listelerine kaydettirin.

Arama Trafiğini Analiz Edin

SEO denetimi yapılmasının amacı sitenin organik trafiğinin artmasını sağlamak. Bunun içinde sitenizi sürekli olarak denetlemek ve kontrol etmek zorundasınız. Arama trafiğiniz sürekli yükseliyorsa iyi yoldasınız demektir. Ancak inişli çıkışlı devam ediyorsanız eksik olan bir şeyler var demektir.

Google Search Console

Google Search Console sitenizin SEO denetimini yapabilmeniz için iyi bir araçtır.  Bu aracı kullanarak Google sitenizdeki tüm sorunları bildirmiş mi ona bakabilirsiniz.

Grafik Eğrilerini Kontrol Edin

Grafik eğrilerinizi kontrol edebilmek için Ahrefs sie yol gösterecektir. Sitenizin genel durumu hakkında size bilgiler vererek SEO çalışmalarınızın sıralamanızı ve trafiğinizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Web sitenizin ihtiyacı olan SEO danışmanlığı konusunda bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans