Şema ve Yapısal Veri Neden Önemlidir?

Şema ve Yapısal Veri Neden Önemlidir?

SEO başarısı söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. En çok gözden kaçanlardan biri de sitenizin içeriğini doğru şekilde anlatabilmek için şemaların kullanılmasıdır.

Şemalar önemlidir, çünkü sitenizdeki konuyu tanımlamaya yardımcı olur. Bunun anlamı kullanıcı, içerik ve bunların aralarındaki ilişkiyi arama motorlarına daha açık hale getirmesidir.

Şemalar hızlı bir şekilde taranabilir ve fazladan içerik eklenmesi gerekmez. Bazı site sahipleri daha uzun yazmakta becerikli olmadığından dolayı şema çizilmesi daha açıklayıcı ve daha kolay olacaktır.

Şemaların, işinize nasıl fayda sağlayacağı ve SEO sıralamalarınızı yükseltmek için nasıl kullanılabilecekleri hakkında pratik tavsiyeler arıyorsanız makalemizi okumaya devam etmelisiniz.

Yapısal Veri Nedir?

Bir internet sitesinin açıklamasının yanında bulunan ekstra bilgilerin tümü yapısal veri olarak tanımlanır. Örneğin bozulan aracınızı bir servise götürmek için internette arama yaptığınızı düşünün. Bulduğunuz servisin çalışma saatleri, kullanıcıların değerlendirmesi, servis hakkındaki bilgiler yapısal verilerdir. Bunun için yapısal verilerin mutlaka doğru olması gerekir. Bu sayede güven ve ilgi artmış olur.

Yapısal Veri Neden Önemlidir?

Yapısal verilerin kullanılması, arama motorlarının sitenizin içeriğini anlayabilmesini kolaylaştırır. Botlar sitenizin içeriğini ne kadar iyi anlayabilirse bu sizin sıralamanızın da daha fazla artmasına imkan tanımış olur.

Sitenize eklemiş olduğunuz içerikler ne kadar anlamlı ve kullanıcı dostu olsa da arama motorlarında yine de belirsizlik vardır. Yapısal veriler ise bu belirsizliğin ortadan kaldırılması için oldukça önemlidir.

İnternet sitesi sahipleri genellikle HTML olarak kodlanmış hazır scriptleri kullanırlar. Dolayısıyla bazı kodlamalar arama motorlarının gözünde kusursuz olurken bazıları sorunlu olabilir. Bu noktada da yapısal veriler devreye girerek sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Bir internet sitesinde bulunan bilgilerin mutlaka arama motorlarının anlayabileceği bir biçimde olması gerekir. Yapısal verilerin doğru kodlanması sayesinde problemler ortadan kaldırılmış olacaktır.

Sonuç olarak toparlayacak olursak yapısal olan veriye sahip olan sayfalar olmayanlara göre çok daha iyi sıralamalar almıştır. Doğal olarak bunun SEO’ya etkisinin oldukça önemli olduğunun altını çizmek gerekir.

Siteniz için doğru adımları atmak istiyorsanız https://www.timsahajans.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans