Rich Snippets Nedir, Avantajları Nelerdir?

Rich Snippets Nedir, Avantajları Nelerdir?

Google sonuçlarında kullanıcıların ilgisini çekebilmek amacıyla yapılandırılmış veriler şeklinde tanımlanan Rich snippets, bir internet sitesinin arama sonuçlarında daha fazla ilgi toplamasını sağlar. İnternet sitesinin kullanıcı gözünde daha kaliteli olmasını sağlamak isteyen Webmasterlerın son dönemde en çok tercih ettikleri bir yöntem olmayı da başarmıştır.

Rich Snippets Avantajları Nelerdir?

Rich Snippets, Google’ın sunmuş olduğu bir özellik, dolayısıyla sitenizde kullanmanız yolun başındayken artı bir puan kazanmanız anlamına gelir. Her türlü sektörde ve web sitesinde uygulanabilen bu yöntemin kazandırdıklarını şöyle sıralamak mümkündür.


  • Arama motorlarında yapılan sorgulamalarda daha alakalı sonuçlar verir.

  • Kullanıcıların aratmalarında çıkan içeriğinizin kullanıcının ilgisini çekebilmesi için görseller ve şemalar kullanır.

  • Arama sonuçları ile ilgili anlık bilgiler sağlar,

  • Kullanıcının aramasında doğrudan çıkacağınız için daha fazla tıklanma oranı elde etmeyi sağlar.

  • E-ticaret sitelerinin ürünlerini öne çıkarması için önemlidir.

  • Yıldızlı puanlama sistemi sayesinde kullanıcıda ekstra bir güven duygusu oluşturur. Bu da satışlara doğrudan etki eder.


Google Rich Snippets Faydaları Nelerdir?

Google’da bir arama yapıldığı zaman sonuçlar aşağıdaki verileri dikkate alınarak görüntülenir.  Örneğin;

  1. Başlık etiketi

  2. Meta Açıklaması

  3. URL


Ustteki resimde görduğunuz snippet genelde kullanılan tercihtir. Rich Sinippetlarda ise arama sonuçlarındaki içeriğinizin görüntüsü aşağıdaki gibi olur.

Yukarıda uygulamalı olarak göstermiş olduğumuz Rich Snippet sonuçları standart snippetlerden çok daha dikkat çekici olduğu gibi kullanıcının gözundeki güven algısını artırır. Bu da sitenizi günlük ziyaret eden kullanıcı sayısının artmasını sağlar.

Rich Snippet’ler SEO Açısından Faydası Nedir?

Arama motorları güven esaslı hareket eder. Yani kullanıcı size ne kadar çok guvenirse tercih edilirliğiniz o kadar artar dolayısıyla bu arama motorlarının sizi daha yukarılara taşıması anlamına gelir.

Rich Snippets özelliği ile birlikte gelen işaretlemeler kullanıcının ilgisini daha fazla çekeceğinden dolayı sitenizin tıklanma sayısı artar bu da size organik ziyaretçi demektir.

SEO’nun asıl yapılma amacının da arama motorlarında üst sıralarda olmak olduğunu düşünürsek Rich Snippets sayesinde hedefinize ulaşmış olursunuz.

Bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresimizden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans