Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım kelimesinin anlamı webmasterlar tarafından bilinir ancak ilk kez bir web sitesi yaptırmak isteyen bireysel ya da kurumsal firma sahipleri bu tasarımın ne anlama geldiğini bilmeyebilir.  Basit bir anlatımla herkesin anlayacağı dille ifade edersek responsive tasarım demek tüm akıllı cihazlarda web sitesinin ana ekrana tam olarak oturmuş olması ve sitenin içeriklerinin net bir şekilde görüntülenebilmesidir. Yani responsive tasarım, duyarlı bir web tasarım demektir.

Responsive Tasarım

Günümüzde bilindiği gibi akıllı cihaz olarak tanımlanan cep telefonları ve tabletler yoğun bir şekilde kullanılıyor. Dolayısıyla insanların % 70’lik bir bölümü internete girerken bu cihazları kullanıyorlar. Anlık bilgi arayışında sizin sitenizin her cihazda net bir şekilde görüntülenebiliyor olması ise keyif verici bir durum. Kullanıcı sitede istediği alanda kolayca gezinip istediği bilgiyi net bir şekilde görüntüleyebiliyor.  Dolayısıyla sizin siteniz çok eski olmasına karşın responsive bir tasarıma sahip değilse kullanıcı bu durumda aradığını bulmakta zorluk çekeceği için sitenizde durmak bile istemiyor.

Responsive Sitelerin Farkı

Responsive bir site ise yeni açılmış olsa bile kendi farkını hemen belli ediyor. Üstelik arama motorları kullanıcı odaklı bir hizmet verdiğinden dolayı bu siteleri daha fazla önemsiyorlar. Responsive tasarıma sahip olan bir site gereksiz olan tüm verileri arka plana attığından dolayı kullanıcı sade ve yalın bir şekilde gezebiliyor.

Neden Responsive Web Sitesi?

Az önce de belirttiğimiz gibi arama motoru optimizasyonu yani SEO başta olmak üzere kullanıcı dostu olan bir işlemdir. Hangi cihazdan siteye girerseniz girin site kendi boyutlarını otomatik olarak oluşturuyor ve size o şekilde görüntüleniyor. Mobil kullanımın yaygınlaşmış olduğu şu dönemde firmaların, kurumların ve bireysel sitelerin profesyonel bir görünüm sağlayabilmesi için mutlaka bu uyuma önem vermesi gerekiyor. Tek bir tasarım üzerinden her cihaza uyarlanabilen bir sistem markanızı temsil ettiği sektör içerisinde daha kaliteli bir konuma yükseltiyor.

Biz Timsah Ajans olarak sizin ya da firmanız için profesyonel responsive web tasarım hizmeti sağlar ve markanıza yakışır bir web sitesi oluşturabiliriz.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans