PDF Nedir, Ne Anlama Gelir?

PDF Nedir, Ne Anlama Gelir?

Gelişen internet teknoloji sayesinde hayatımızın pek çok alanına bilgisayarların dahil oluğunu görüyoruz. Dolayısıyla artık herkes işini internet üzerinden daha hızlı ve kolayca yapabiliyor. Özellikle evrak ve belge işlerinde bilgisayarın geri ulaşımda önemli katkı sağlıyor olması kullanıcı için oldukça büyük avantaj sunuyor.

Oluşturulan belgeler her zaman aynı işlemi kapsamıyor. Yani bir dosyanın oluşturulması, okunması, görüntülenmesi ve iletilmesi gibi farklı aşamaları olabiliyor. İstenilen belge ve dosyalar sanal ortama kolaylıkla aktarıldığı gibi dünyanın bir ucuna da saniyeler içerisinde gönderilebiliyor.

Bahsedeceğimiz yenilikçi dosya formatlarından birisi olan PDF, yani İngilizcesi Portable Document Format olarak bilinen yazılım türü ilk kez 1991 yılında Adobe firması tarafından geliştirildi. Resmi ya da kişisel bilgisayarların tamamında kullanılan PDF günümüzde en çok ihtiyaç duyulan formatlar arasında yer alıyor. PDF sayesinde belge ve dosyalar sistemden bağımsız bir şekilde açılarak okunabiliyor.

PDF formatındaki dosyalar ses, video algoritması, bağlantılar, form alanları, vektörel objeler, pek çok çeşitte yazı karakterleri, resimler şeklinde sayılabilir. Ücretsiz olarak sunulan Acrobat Reader yazılımı sayesinde PDF’ler e-imza olarak da eklenebiliyor.

PDF Ne Anlama Gelir?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi PDF, Portable Document Format kelimelerinin kısaltılmış hali. Türkçe olarak ise “taşınabilir belge” anlamına geliyor. PDF projesinin ortaya çıkarılmasındaki ilk amaç belgelerin dijital forma geçişinin ya da dijital formdan eller tutulabilir hale geçişin sağlanmasıydı. Bu duruma fikir olarak baktığımızda ise devrim niteliğini taşıyor diyebiliriz.

Bu format geliştirilirken herhangi bir amaç gözetmeksizin herkesin belgelerine erişmesini sağlamak ve yönlendirmelerine izin vermekti ve bu başarılı bir şekilde hazırlandı. Şu an geliştirildiği ilk gün olduğu gibi aynı başarıyı taşıyan ve kullanılan tek format olarak da yerini almıştır.

PDF’nin önemli özelliklerinden biri de oluşturulan dosyanın tek bir kaynak olarak saklanmasını destekliyor olmasıdır. Dolayısıyla onlarca dosyaya tek bir kaynak üzerinden çok hızlı bir şekilde ulaşabilmek mümkündür.

Formatın taşınabilir olması ise önemli özelliğinden sadece bir tanesidir. Yani herhangi bir çeviriciye ihtiyaç duymadan belgelerinizi PDF formatında taşıyabiliyorsunuz. Bu da formatın kullanıcı dostu olmasına imkan tanıyor.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans