Neden Sitenizden Satış Yapamıyorsunuz?

Neden Sitenizden Satış Yapamıyorsunuz?

Bir e-ticaret sitesi basit olmalıdır. Yani müşteri sitenize girdiği zaman ürününüzü veya hizmetinizi kolayca bulmalı ve satın alabilmelidir.

Sitenize yoğun bir trafik var, ancak ziyaretçiler satın almıyorsa bu durumun mutlaka nedenleri vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz hususlar satışlarınızın artmasını sağlayacak ya da bu zamana kadar satış yapmanıza engel olmuş konuları içermektedir.

Ürünlerin Zor Bulunması

İdeal bir e-ticaret sitesi için, ürün kategorileri mutlaka olmalıdır. Bu kategoriler ana sayfa ve merkezde olacak şekilde menüde bulunmalıdır. Müşterinin bir ürünü nasıl kullanacağına veya ürünlerin türüne göre gruplara ayırmak faydalı olacaktır. Örneğin, bir giyim mağazasının sitesi erkek, kadın ve çocuk kıyafetleri olarak gruplandırılır ve ardından pantolonlar, ayakkabılar ve daha fazlası gibi alt kategorilere bölünür.

" E-Ticaret Siteleri İçin Satış Taktikleri" konulu makalemizi okuyarak nasıl satış yapabileceğinize ilişkin basit ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Menüleriniz Anlaşılır Olmalı

Sitenizin gezinme menüsü, her kullanıcının anlayabileceği terimler içermelidir. Bir müşterinin anlayamayacağı kurumsal jargonunuzu veya kısaltmalarınızı içermemelidir.

Müşterileri Hesap Oluşturmaya Zorlamak

Müşterilerinizi bir hesap oluşturmaya zorlamak, bir numaralı dönüşüm katilidir. Bir müşterinin sipariş vermek için hesap oluşturması gerekiyorsa, sitenizden alışveriş yapmamasının bir nedeni olabilir.

Ürün Sayfası Sorunları

Müşteri sayfaları ziyaret ettiğinde kötü bir kullanıcı deneyimi, web sitenizden satın almamaya karar vermelerinin başka bir nedeni olabilir. İnsanların e-ticaret sitenizden ürün satın almamasına neden olabilecek bazı ürün sayfası sorunları şunlardır:


  • Ürün sayfalarında ödeme düğmesi yok,

  • Ürün seçenekleri net değil,

  • Ürün resminin olmaması,

  • Eksik içerikler.


Pop-Up Reklamları

Pop-up'lar müşterilere fırsatların reklamını yapmak, yeni ürünleri paylaşmak ve daha fazla haber bülteni abonesi edinmek için harika bir yol olabilir. Ancak birçok müşteri için pop-up'lar yani açılır reklam alanları can sıkıcı gelebilir ve sitenizden satın almadan dönmelerine neden olabilir.

Eğer sitenizde pop-up'lar olmasını isterseniz o zaman form doldurulmasını istemek yerine hemen kapatabilecekleri bir düğmenin olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanıcılar pop-up reklamları nasıl kapatacaklarını çözemezlerse, sitenizi terk edebilirler.

E-ticaret sitenize SEO desteği ihtiyacınız olması durumunda bizimle https://www.timsahajans.com.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans