Moz Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Moz Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Günümüz dünyası dijitalleştikçe işletmelerin ve markaların ürün pazarlama anlayışında da önemli değişimler yaşandı. Firmalar daha fazla müşteriye ulaşabilmek için SEO çalışmalarına büyük önem veriyorlar. SEO sürecinin ise sağlıklı yönetilmesi ancak profesyonelce yapıldığında mümkün. Bunun içinde pek çok SEO ajansının farklı araçlar kullandıklarını biliyoruz. İşte bu araçlardan biri de MOZ ‘dur. 

MOZ ilk olarak 2004 yılında kurulmuş bir yazılım şirketidir. Veri sağlayıcı olarak da bilinen MOZ yapılacak olan SEO çalışmasının hatasız olmasını ve daha dikkatli ele alınmasını sağlar.  Kullanıcılarına birçok açıdan avantaj sağlayan MOZ’un en belirgin özellikleri aşağıda bahsettiğimiz gibidir.

MOZ Özellikleri Nelerdir?

·      Ele alınacak olan web sitesinin sayfalarını SEO’ya uygun hale getirmeyi hedefler. Kullanıcılar sayfa yapısını bu araç sayesinde daha doğru tamamlayabilir.

·      Web sitesinin performansı çok önemlidir. MOZ sitenin performansını ölçerek güncel raporlar sunabilir. Kapsamlı bir rapor web sitesindeki hataları görebilmek açısından önemlidir.

·      Web sitesinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi de backlink yapısıdır. Bu yapı doğru izlenebilir ve analiz edilebilirse sitenin güçsüz olan yanları belirlenebilir. MOZ bu noktada backlink analizi yaparak çalışmaların daha düzenli olmasını sağlar.

·      Her web sitesinin dikkat etmesi gereken en önemli husus anahtar kelimelerdir. Çünkü anahtar kelimeler sitenin arama motorlarında öne çıkmasına yardımcı olur. MOZ ise anahtar kelimelerin araştırmasını yaparak internet sitesinin arama motorları üzerindeki performansını daha fazla yükseltir.

·      Kendi siteniz kadar rakiplerinizin sitelerini takip etmekte önemli bir konudur. Rakip markaların performansını ne kadar doğru analiz edebilirseniz rekabet çerçevesinde daha güçlü hale gelebilirsiniz.

Yukarıda MOZ kullanmaya başladığınızda elde edebileceğiniz bazı avantajlar belirtilmiştir.  Peki, bu aracı kullanmak istediğinizde bunu nasıl yapabilirsiniz.

Moz Nasıl Kullanılır?

MOZ kullanabilmeniz için öncelikli olarak resmi web sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Sitede kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz hesap açma özelliği bulunuyor. İstediğiniz bir tercihi yapabilmeniz için hesap oluşturmanız şart. Hesabınızı oluşturduktan sonra ise artık site profili oluşturabilirsiniz.

MOZ’u etkili bir şekilde kullanabilmek için aşağıda belirttiğimiz unsurları dikkate almanız önemli.

Moz Pro Kullanımı?

·      MOZ Pro adından da anlaşılacağı üzere en kapsamlı özelliği sunacak. Aşağıda sıralayacağımız maddeler bu hesapla yapabileceğiniz işlemlerdir.

·      Bağlantı profili kontrolü,

·      Raporlama,

·      Anahtar kelimelerin araştırması,

·      Site denetimleri,

MozBar Kullanımı

Tarayıcı eklentisi olarak kullanılan MozBar sayesinde sitenizin SEO performansını çok hızlı bir şekilde iyileştirebilirsiniz. Bu eklentiyi kullandığınızda ziyaret edilen siteler ve onların aranma verilerine ulaşabilirsiniz.

Moz Local Kullanımı

Bir işletmeye sahip olanların kullanabileceği MOZ local aracını kullandığınızda aşağıdaki avantajlara sahip olabilirsiniz.

·      Müşteri yorumlarını izleme,

·      İşletme listelemelerini yönetme,

·      Yerel sıralamaların takibi,

Link Explorer Kullanımı

Moz'un Link Explorer aracı, web sitenizin bağlantı profilini analiz etmenize ve yönetmenize olanak tanır. Bu araç, aşağıdaki gibi önemli işlevlere sahiptir:

·      Web sitenize bağlantı veren diğer siteleri görebilirsiniz

·      Bağlantıların kalitesini analiz ederek, sitenizin link profilinin gücünü ve sağlığını değerlendirebilirsiniz.

·      Yeni bağlantı fırsatlarını keşfetmenize yardımcı olabilir.

·      Sitenizin bağlantı profilini izlemenize ve gerekirse iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Web sitenizin daha güçlü bir yapıya sahip olması için https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans