Mobil Uygulama Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobil Uygulama Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelişen teknolojiler ve dijitalleşen dünya ile birlikte pek çok insan artık aradığına anında ulaşabilir ve istediği işlemleri çok kısa tuş hareketleri ile yapabilir hale gelmiştir.

Bunun yanı sıra büyüyen internet ağları ve küçülen teknolojik aletler ile birlikte kişilerin istedikleri bilgiye ulaşma hızlarında da ciddi bir artışın yaşanması ile birlikte kişilerin hayatlarında da büyük kolaylıklar meydana gelmiştir. Günümüzde ise özellikle gelişen, büyüyen ve dönüşen dünyaya uyum sağlayan mobil uygulamalar hayatlarımıza girmiştir. Bu sayede de zaten erişimi kolaylaşan hizmetler daha da basit hale getirilmiş ve her şey çok kısa sürede gerçekleştirilebilir hale kavuşmuştur.

Bu nedenle de mobil uygulamalar önem kazanmış ve mobil uygulama tasarımları daha da anlaşılabilir düzeylerde, daha basit ama dikkat çekici öğeler ile tasarlanmaya başlamıştır. Biz de bundan dolayı sizler için kısaca mobil uygulama tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları hazırladık.

Mobil Uygulama Tasarımında Önemli Noktalar

Günümüzde mobil uygulamalar çok ciddi bir öneme sahiptir. Bu nedenle de her firmanın ya da markanın mobil uygulamalar ile erişilebilir hale getirilmesi kilit bir noktadır. Bu nedenle sizler için kısaca mobil uygulama tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken, özen gösterilmesi gereken bazı noktaları derledik.

Mobil Uygulamaya Geniş Bir Pencereden Bakın

Mobil uygulamalar günümüzde çok değerli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de bir mobil uygulama tasarımı yapılırken öncelikle geniş bir pencereden bakılması ve bu bakılan geniş pencere üzerinden mobil uygulamanın incelenmesi gerekir. Aksi takdirde mobil uygulamalar daha sığ bir bakış açısı ile yapılacağı için istenilen sonuçların elde edilmesi de zorlaşacaktır.

Hedef Kitlenizi İyi Belirleyin

Bir mobil uygulama tasarımı yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri hiç şüphesiz hedef kitledir. Çünkü, bir marka, firma ya da şirket olarak sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin kimler için olduğunun, bu ürünlere veya hizmetlere kimlerin erişmesini amaçladığınızı iyi bir şekilde planlamanız gerekir. Aksi takdirde hedef kitlesi belirlenmemiş olan her bir mobil uygulama boşta kalacaktır ve anlamsız bir hal alacaktır. Örneğin, bir oyun uygulaması yapmayı planladığınız ama bu oyun için hedef kitle belirlemediniz. Ancak yaptığınız oyunun yaş aralığı aslında 2 ile 5 yaş aralığı olduğunu varsayalım. Eğer siz bu oyun uygulaması yaparken bu yaş grubuna, hedef kitleye göre ayarlamayıp bol yazılı bir oyun hazırladınız diyelim. Bu durumda okuma- yazma bilmeyen oyunun hedef kitlesi çok fazla yazı gördüğünde uygulamanızı kullanmayacak ya da silecektir. Böylelikle de aslında yaptığınız oyunun hiçbir anlamı olmayacaktır.

Bu nedenle hedef kitlenizi iyi belirlemeniz hem sizin hem markanız için hem de şirketiniz için öncelikli işler arasında yer almalıdır.

Kullanıcıların Değerlendirmelerini Önemseyin

Hedef kitlenizi doğru belirledikten ve mobil uygulamanızı buna göre şekillendirdikten sonra en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de uygulamanızı kullanan kişilerin sizlere sağladığı geri dönüşler olacaktır. Çünkü, eğer uygulamanız içerisinde sizin fark etmediğiniz ya da kullanıcı deneyimini zorlaştıran bir durum ile karşılaşıldığında uygulamayı kullanan kullanıcıların bu durumu size bildirmesi sizin en kısa sürede önlem almanız noktasında büyük bir öneme sahip olacaktır. Bu nedenle mobil uygulama yayınlanmış bile olsa kullanıcıların görüşlerine önem vermeniz ve olası bir hata tespitinde güncelleme ile birlikte sorunları çözmeniz sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Görsel Tasarıma Dikkat Ederek Uygulamadaki Karışıklıklardan Kaçının

Günümüzde birçok mobil uygulama tasarımcısı uygulamanın daha şık, daha kapsayıcı, daha spesifik olması adına çeşitli tasarımsal çizgiler yaratır. Ancak, bazı mobil uygulama tasarımcıları daha şık, daha gösterişli bir uygulama tasarımı yapmak adına çok fazla karışık yapının bulunduğu tasarımlar yapabilir. Fakat bu kesinlikle yanlış bir tutumdur. Çünkü, birçok kullanıcı bir uygulamaya girdiğinde, şık ve kullanımı kolay bir yapı ile karşılaşmak ister ve eğer siz daha güzel, daha gösterişli olsun diye karmaşık geçişler, tasarımlar yaparsanız kullanıcının kafası karışabilir ve uygulamanızı kullanmayı bırakabilir. Bunun önlenebilmesi için görsel tasarımlarla desteklenen, kolay erişimi olan sade ve şık mobil uygulama tasarımları yapmanız önerilir. 

https://www.timsahajans.com.tr/ 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans