Metaverse Evreni Nereye Genişliyor?

Metaverse Evreni Nereye Genişliyor?

Metaverse sanal gerçeklik, insanların hiçbir fiziksel çabaya gereksinim duymadan cihazlar sayesinde tamamen zihinsel olarak kendilerine yer açtıkları evrene verilen isimdir. Metaverse sanal arsa, ev, bina ya da avatar satın alan insanlar, bu sanal varlıkların isimlerini de satın alabilir. Sonsuz bir evren olan Metaverse, insanların arkadaşları ile eğlenebilmesini, gezebilmesini ve ürün satın alabilmesini mümkün kılar.

Meta Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg’in Meta şirketi ile Metaverse, dünya gündeminde sıklıkla konuşulan konular arasına girdi. Bu bağlamda STANDBY ME Ajans Başkanı ve Metaverse Derneği Kurucu Üyesi Can Yurdakul, “Bu yeni teknolojiyi bir oyun ya da eğlence sahası olmaktan öte, yeni bir keşif ve dönüşüm olanağı olarak görmeliyiz.” dedi.

İnternet bağlamında farklı siteler ya da sosyal medyadaki farklı hesaplara benzer şekilde bir evren olan Metaverse, diğerlerinden farklı olarak üç boyutlu değişik bir evren sunar. Bu özellik ile internetin yeni ve gelişmiş alternatifi olarak tanınır. Gerçek hayatta fiziksel olarak yapılması gereken eğlence, alışveriş, eğitim, iş deneyimlerini Metaverse sanal gözlük gibi cihazlarla dijital ortamlarda deneyimlememizi mümkün kılan Metaverse evreni merak konusu. Bu konuda yapılan araştırmalarda, kişiler Metaverse’ün teknolojinin geleceği olduğunu belirtir.

Metaverse Evreni Nereye Doğru Genişliyor?

Yatırım şirketlerinin son zamanlarda Web3 teknolojileri ve oyuna odaklanan yeni fonlara yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği görülür. Bir yandan da a16z, Stanford ve Columbia liderliğinde kripto araştırma ekibi kurar.

Blockchain oyunları ve Metaverse girişimlerini göz önünde bulundurduğumuzda 2022 oyun trendleri, Metaverse, Blockchain ve NFT oyunları ile karşılaşırız. Öne çıkan Metaverse, NFT oyunları, Blockchain ve oyun trendleri çeşitli girişimlere sebep olmuştur. “BGA Blockchain Game Report for 2021” raporunda bulunan bilgilere göre Blockchain tabanlı oyunlar geliştiren girişimler, geçtiğimiz sene toplamda 4 milyar dolarlık fon almıştır.

Blackchain Game Alliance yıllık raporuna bakıldığında ise 2021 yılının üçüncü çeyreğinde Metaverse alanında 2,32 milyar dolar gelir sağlanmıştır. İkinci çeyreğe göre gelirler büyük bir oranda artış göstermiştir. Özellikle Eylül ayında 2,5 milyar dolarlık işlem hacmine yükselen NBA Top Shot ve CryptoPunks satış rekoru kırmıştır.

Bunların merkezinde Play to Earn (P2E) modellerini içeren oyun ekonomisi yatar. Metaverse evreni eğlence mekanı ya da oyun sahası olmaktan daha öteye doğru genişlemektedir.

https://www.timsahajans.com.tr/ 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans