Metaverse E-Ticaret Sistemini Nasıl Dönüştürecek?

Metaverse E-Ticaret Sistemini Nasıl Dönüştürecek?

Geleceği olan bir sanal evren olarak bilinen MetaVRse, Mark Zuckerberg’in sahip olduğu şirket isminin “Meta” olarak değiştirilmesi üzerine dönüşüm geçireceği açıklanan platformun ismidir. Mark Zuckerberg’in yaptığı açıklama ile oldukça popüler bir hale gelen Metaverse evreni, geleceğin sanal evreni olarak nitelendirilmektedir. Peki, Metaverse nedir?

Metaverse Nedir?

Mark Zuckerberg’e göre; konsere, ailenizin yanına ya da ofise olduğunuz yerden hologram ile ışınlanabilmek Metaverse sayesinde mümkün olabilmektedir. Yaşamın online bir şekilde devam edebilmesi için uygun bir ortam sunan Metaverse, farklı şirketlerin tanımlarına göre ise sosyal medya, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, gerçekliğin dijital kesişimi, alışveriş ve oyundur.

Gelecek Metaverse Teknolojisi ile Şekillenecek

Metaverse’ün öngörülemez teknolojisinin, dünya için neler yaratacağı meraklı zihinlerde yer edinmektedir. Günümüzde yeni yeni başlanan Metaverse projelerini, gelecekte nelerin beklediği de bir muamma olmaktadır. Yıllar önce benzer bir şekilde yaşamımıza giren internetin, günümüzde yaşamımız için geldiği anlam düşünüldüğünde Metaverse’ün yapabilecekleri sonsuz bir evrende gizli gibi görülmektedir. Teknoloji şirketlerinin dijital dünyada pek çok beklentisinin oluşmaya başlamasının da bu sebeple olduğu aşikardır. Peki, günümüz teknoloji firmaları, dijital platformalar hakkında hangi beklentiler içine girdi?

·         Üç boyutlu ve gerçek zamanlı bilgisayar grafiklerinin geliştirilmesi beklenmektedir.

·         Kişilerin kolaylıkla bireysel sanal ortamlarını oluşturabilme beklentisi içine girmektedir.

·         Kişisel sosyal iletişimler gerçekleştirilerek hedefe odaklanılması beklenmektedir.

·         Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik için başlık tasarımları beklentisine girilmektedir.

·         Gerçek dünya etkinlikleri ile bağdaşık bir şekilde kümelerin yaratılması beklenmektedir.

·         Sanal alışveriş mekanları oluşturularak ekonomik sistemle ilişkiler kurulması beklenmektedir.

·         Aynı zamanda kişiselleştirilmiş profillerin gelişim kaydedebilmesi de Metaverse teknolojisinden beklenenler arasında bulunmaktadır.

E-Ticarette Metaverse Teknolojisi Kullanılacak

Günümüzde gelişmekte olan Metaverse teknolojisi, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik endüstrisinin, gelecek yıllarda küresel olarak büyümesi beklenmektedir. Yaşamımıza yeni giren bu teknolojinin etkisi, e ticaret konusunda da hissedilecektir. Büyümekte olan bu teknolojinin benimsenmesi halinde çevrimiçi alışverişin çevrimdışı olarak gerçekleştirilebilmesi için, yeni ürünler yaratılacaktır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde herhangi bir ürüne ulaşmak isteyen bir tüketicinin satın alma davranışları daha da kolaylaşacaktır. Çünkü ürünle alakalı gerçek bir fikir sahibi olabilecektir. Satıcıya ve ürüne güvenmeleri açısından tüketiciler için önemli bir yeniliktir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans