Meta Etiketler Nedir, Neden Önemlidir?

Meta Etiketler Nedir, Neden Önemlidir?

Meta etiketler, sitenizin kodunuzda gizli olan kelimelerdir. Sitenize göz atan kullanıcılar onları göremezler. Arama motorları, sitenizin neyle ilgili olduğu ve anahtar kelimelerinizin tam olarak ne olduğu hakkında basit, özet bir fikir sahibi olmak için meta etiketlerini kullanırlar.

Meta etiketleri html'nizin başında yer alır.

<head> Meta etiketler bu şekildedir</head>

Meta etiketlerini siteniz içerisinde kullanabileceğiniz üç önemli alan vardır. Bu alanlar aşağıdaki gibidir.


  1. Başlık


Başlık etiketi, arama motoru listelerinde gösterilen ilk metindir. Bir örnek verecek olursak aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

<title> Başlık metni buraya </title>

  1. Açıklama (Description)


Meta açıklama etiketi, sitenizin özetini hazırlayacağınız yerdir.  Açıklama etiketiyle sitenizin neyle ilgili olduğunu ve insanlara neler sunduğunuzu belirtmiş olursunuz. Açıklama etiketi çok uzun olmamalıdır, çünkü arama motorları yalnızca belirli sayıda kelimeyi okur. Description olarak da bilinen bu alan arama motorunda görülen ilk bölümdür. Uzunluğu ise en fazla 160 karakterle sınırlıdır. Eğer YOAST SEO kullanıyorsanız açıklama bölümünde burayı ne kadar yazmanız gerektiği belirtilmiştir.

  1. Anahtar Kelimeler


Meta anahtar kelime etiketi, sitenizde kullandığınız tüm anahtar kelimeleri koyduğunuz yerdir. Bu temelde sizi SERP sayfasının en üstüne götürecek kelimelerin olmasını istediğiniz yerdir. Anahtar kelimeleriniz önemlidir, çünkü diğer tüm kelimeleri kaldırsanız bile, kullanıcı anahtar kelimelerinizi okurken sitenizin neyle ilgili olduğunu bilebilir.

Örneğin: timsah ajans,SEO, sosyal medya danışmanlığı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 3 meta sitenizin temelini oluşturur ve bunlar olmadan sitenizin arama motorunda üst sıralara çıkması söz konusu değildir

Meta etiketlerin önemi, arama motorlarının, bu anahtar kelimelerin ve açıklamanın görünen içerikle ilgili olup olmadığını tespit etmesidir.

Anahtar kelimeleriniz web sitenizde mevcut mu? Meta açıklamanız içeriğinizle ve sitenizin konusuyla ilgili mi? Gerekli bilgilere sahip olmak istiyorsanız bizimle https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans