Markalaşma Süreci Nasıl İşler?

Markalaşma Süreci Nasıl İşler?

Markalaşma süreci, bir firmanın kendi markasını oluşturmak için başlatmış olduğu girişimdir. Bir işte başarılı olmak ve büyümek için önemli bir adımdır. Bunun için aşağıdaki 5 adımın dikkatli bir şekilde atılması gerekir.


  1. Strateji

  2. Kurumsal Kimlik

  3. Firma araçları

  4. Firmanın tanıtımı (Lansman)

  5. Markanın yapısı


Markalaşma süreci var olan bir markanın geliştirilmesinde uygulanabildiği gibi sıfırdan başlanan bir markaya da uygulanabilir.

Marka Nedir?

Marka, firmanın kurumsal kimliği demektir. Bir ürün ya da hizmetin tüm haklarıyla size ait olması profesyonelliğinizi gösterir. Marka olduğunuzda firmanızı da dünyaya açmış olursunuz.

Markalaşma Süreci Nasıldır?

Markalaşma süreci başlatılırken birkaç adım söz konusudur. Adımların başarısı bu çalışmayı uygulayana göre değişiklik gösterir. Ancak başarı sağlanmak isteniyorsa ortaya çıkacak en iyi sonuç sürecin her aşamasını doğru kullanarak mümkündür.

Markalaşmaya Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Markalaşma sürecinde pazarlama çalışmaları tek başına yeterli değildir. Yani pazarlama esnasında bir malzemenin görünümünü değiştirmiş olmak o malzemeyi değiştirmeden mümkün değildir. Böyle bir durumda amaç sadece ürünü değiştirmek olduğundan sadece pazarlama stratejisi olabilir.

Markalaşma sürecini beklenti haline getirilen şey, firmanın rakipleriyle mücadelesinde yeniden konumlandırılmasını sağlayabilmektir. Örneğin;

  • Şirket birleşmesi

  • Firma lansmanı

  • Firmanın stratejik değişimi

  • Rekabet avantajı

  • Yeni hizmet


Marka Stratejisi

Bir firma başarılı olmak istiyorsa bir stratejiye sahip olmalıdır. Çünkü markanın başarılı olabilmesi için kritik süreçlerde nasıl adımlar atılması gerektiği önceden belirlendiğinde daha faydalı olur. Strateji oluşumunda ekip önceliktir. Yaptığınız işte takımınızı kurup, onlara hedeflerinizi kabul ettirerek başlamalı ve takıma iş planı oluşturmalısınız.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Markalaşma sürecinde hedef kitle çok önemlidir. İnsanların tamamına aynı anda erişim ve kabul edilme imkansız denecek kadar zordur. Öncelik kendinize bir hedef kitle belirlemek olmalıdır. Hedef kitlenize yapacağınız nokta atışlar etkisini kısa zamanda gösterir.

İzleyicilerinizi Araştırın

Hedef kitlenizi bulmaya çalışırken sizi izleyenleri göz ardı etmemeniz gerekir, çünkü bir sonraki adımınız onları daha fazla zora sokabilecektir.

Firmanızın kurumsal başarısını bir adım daha öne çıkarmak istediğinizde markalaşma sürecinizi baştan sona düzenleyebiliriz.

Bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans