Marka Tescili Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

Marka Tescili Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

Bir ismin Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurmuş olması demek o ismin mutlaka tescil edileceği anlamına gelmez. Patent Kurumu uzmanları yaptığı incelemeler neticesinde başvuruya engel olacak durumların tespit edilmesi halinde başvuruyu reddedebilir. Red gerekçesi ise yalnızca 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun ilgili maddeleri gereğincedir.

Marka Tescili Red Nedenleri

Daha önceden marka olarak tescil edilmiş, hükmü devam eden ve başka bir markaya ayırt edilemeyecek kadar benzeyen işaret ve kelimeler marka tescili için başvuramazlar.

Bir ürünün tıpatıp benzerinin olması, ona benzeri, aynısı olduğunu ve bu ürünün de tek bir rafta yan yana olduğunu düşünürseniz insanların bunu ayırt edebilmesi söz konusu değildir. Bu firmaların birbirine zarar vermesi olduğu gibi aynı zamanda da birbirini bitirecekleri anlamına gelecektir.

Yani Adidas markası ile Abidas markasının aynı renk ve simgelere sahip olduğunu düşünürseniz bunların marka olanının orijinal olmayanı yerine geçeceği de görülecektir. İşte marka tescil işlemlerinde inceleme yapan uzmanlarda bu konuların ayrıntısına bakarlar.

Marka tescil işlemlerinde reddedilme nedenleri içerisindeki kriterlerden birisi de ürün, hizmet alanında vasıf, kalite, cins, meslek, adet, ölçü gibi işaretlerin kelimelerin kullanılması yasaktır. Bunun nedeni ise tüketicinin ürün konusunda hızlandırılmış satın alım eğilimine yönlendirilmiş olması ve doğal olarak da haksız rekabetin söz konusu olmasıdır.

Daha önce ünü, bilinirliği olan coğrafi bir bölge ile özdeşleşmiş olan ürün isimleri içeren işaret ve kelimeler marka tescilinde konu olamaz.

Dini ifadeler, semboller, dini ritüeller, meslek kitap gibi kavramlar marka tesciline konu olamaz.

Küfür, cinsellik içeren işaret ve kelimeler.

Toplumun ahlakını bozacak, zarar verecek ve kamu düzenine aykırı olacak şekilde hareketleri içeren simge ve kelimeler marka başvurusunda bulunamaz. Böyle bir başvurunun olması halinde ise marka başvurusu reddedilir.

Marka olmak sanıldığı kadar kolay değildir ve uğraş isteyen bir konudur. Eğer siz kendinizi bu konuda yeterli bulmuyor ya da vaktinizin olmadığından şikayet ediyorsanız, Timsah Ajans sizin için gerekli tüm başvuruları gerçekleştirerek markalaşma surecinizde size en geniş desteği sağlar.

Bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans